Výstava
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 44 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 73 [id_layout] => [title] => Oddělení vzdělávání [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => 1 [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => oddeleni-vzdelavani [urlfull] => oddeleni-vzdelavani [password] => [poradi] => 4 [hloubka] => 1 [left_node] => 936 [right_node] => 1169 [id_menu_vertical] => ) [1] => stdClass Object ( [id_category] => 1196 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 44 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 16 [id_layout] => [title] => Komiksová soutěž [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => komiksova-soutez [urlfull] => oddeleni-vzdelavani/komiksova-soutez [password] => [poradi] => 11 [hloubka] => 2 [left_node] => 1033 [right_node] => 1102 [id_menu_vertical] => ) [2] => stdClass Object ( [id_category] => 1590 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1196 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 16 [id_layout] => [title] => Výstava [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => vystava [urlfull] => oddeleni-vzdelavani/komiksova-soutez/vystava [password] => [poradi] => 14 [hloubka] => 3 [left_node] => 1086 [right_node] => 1087 [id_menu_vertical] => ) )
Oddělení vzdělávání
Main banner

Oddělení vzdělávání > Komiksová soutěž > Výstava

 

 

Hlavní donoři:

Logo České rozvojové agentury

 

 

 

Jsme členy

 

 

Podporujeme

 

  

Podporují nás

  

         

 

 

  

 

 

Výstava

 

Uspořádejte ve Vaší škole výstavu komiksů na téma klimatické změny! 

Součástí výstavy jsou i doprovodné texty, které témata vysvětlí v obecné rovině. Mimo samotnou výstavu nabízíme i pracovní list, jak s tématem pracovat při výuce včetně metodického návodu. 
V roce 2020 už uspořádání výstavy nebude možné, ale pokud byste měli zájem do roku 2021, kontaktujte Lenku Kosteleckou (lenka.kostelecka@adra.cz, 777 195 247). 

Výstava je zároveň přizpůsobena interakci, a to pomocí metod viditelného myšlení. To znamená, že návštěvníci či samotní tvůrci dostanou prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit k vystaveným exponátům či některým otázkám např. napsaným vzkazem, kresbou apod. Zároveň budou moci reagovat jeden na druhého. Tímto se z výstavy zároveň stane prostor ke sdílení, diskuzi a obohacování o vzájemné názory. Příklady podobných výstav naleznete zde: Milwaukee Art MuseumNational Museum of American HistoryMuseum Education Roundtable, nebo článek "Participatory media new and old: semiotics and affordances of museum media"

 

Výstavu si můžete projít i online:

Fakta o klimatické změně

O klimatické změně jistě někdy slyšel každý z nás. Názory na vznik i řešení se různí. My se ale budeme držet faktů a připomeneme si, o co se vlastně jedná. Podle Českého hydrometeorologického úřadu docházelo ke změnám v klimatu na Zemi odjakživa. Po obdobích dlouhých asi 100 tisíc let se střídaly teplé a ledové doby. Co je tedy na té současné situaci odlišné? Jedná se o rychlost, s jakou ke změnám v klimatu, zejména v oteplování planety, dochází. Vědci se shodují, že do značné míry má na tom podíl právě činnost člověka, a to zejména vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Od začátku průmyslové revoluce, tedy za posledních asi 150 let, jsme spalováním paliv zvedli koncentraci částic uhlíku v atmosféře z cca 280 ppm na současných 385 ppm a podíl stále roste. Navíc se ale hromadí i další plyny jako metan. Podle odhadů vědců tak na konci 21. století bude na Zemi tepleji o 1,1 – 6,4˚C. S jakoukoli změnou jsou spojené obrovské ekonomické náklady, ale také další problémy.

Jak klimatická změna souvisí s problémy na naší planetě i to, co proti tomuto fenoménu může udělat každý z nás, řeší komiksy, které si můžete prohlédnout níže.

1

Dofková Barbora, Pezlarová Anna: Cena oleje

2. místo, Cíl: 15 - Život na souši, 2017

„Nejprve se podíváme, co za změnou klimatu stojí.“

Počet lidí na naší planetě v posledních letech prudce roste*. Potřebujeme tak více prostoru pro pěstování jídla. Divoká příroda rychle ustupuje polím a pastvinám.

 *Za posledních 50 let se populace podle dat Světové banky více jak zdvojnásobila z 3,6 miliardy v roce 1969 na 7,6 miliardy v roce 2019. 

 

2

Matěj Peterka: Jak nám umřel les

Cíl:15 - Život na souši, 2018

 

Lidé také potřebují někde bydlet a vyžadují více věcí, a tak příroda ustupuje také továrnám
a městům. Při výrobě a přepravě zboží se do ovzduší uvolňují skleníkové plyny. Zároveň ubývá
i lesů, které jsou důležité, protože dokáží ve svých korunách pohlcovat uhlík z atmosféry, čímž pomáhají klimatickou změnu zmírnit. Příroda navíc oproti městu zvládá zadržovat o mnoho více vody.

 

3

Nora Nguyenová: ...a co ti ostatní?

1. místo, Cíl: 6 - Pitná voda, kanalizace a hygiena, 2018


 Využití omezených zdrojů ale není rovnoměrné stejně jako životní úroveň lidí. Někde se zdroji plýtvá a jinde jich je silný nedostatek. I drobné změny klimatu způsobují nemalé problémy chudým lidem v méně rozvinutých zemích, kteří se živí zemědělstvím závislým na pravidelných deštích. Některé dříve úrodné oblasti se tak stávají pouští jako třeba pásmo Sahel v Africe.

 

4

Zuzana Matysová: S rozmyslem

Cíl: 6 - Pitná voda, kanalizace a hygiena, 2018


 „A co vlastně změna klimatu způsobuje?“

Důsledky se liší v různých oblastech světa – někde se často objevují prudké deště nebo silný vítr. Jinde je naopak velké sucho. Tyto extrémní projevy počasí souvisí s narušením přirozeného koloběhu vody na Zemi, například v důsledku odlesňování. Lesy totiž odpařují velké množství vody, čímž ovlivňují teplotu a vlhkost vzduchu. Odlesněná krajina navíc ztrácí schopnost zadržovat vodu a rychleji vysychá.

 

 5

Karolína Jáchymová

Cíl: 13 - Klimatická opatření, 2018

Jinde příroda doplácí na zvýšení teploty vzduchu táním ledovců. Zvyšování teploty na Zemi se totiž v oblastech okolo pólů projevuje 3-4 krát rychleji. Voda z roztátých ledovců zase způsobuje nárůst hladiny moří, což dělá starosti zejména malým ostrovům a přímořským státům.

 

6

Natálie Šedivá: Nedopusťme, aby zůstali jen na fotografii

Cíl: 15 - Život na souši, 2019

 

Jedno je ale jisté. Změna je moc rychlá a příroda a zvířata se nestíhají přizpůsobovat a mnoha druhům tak dokonce hrozí vyhynutí. Podle OSN je v současné době ohrožena lidskou činností až jedna čtvrtina všech rostlin a živočichů na Zemi, což je více než kdykoliv dříve za posledních 10 milionů let.

 

7

Alice Břečková: Malé krůčky

Cíl: 12 - Odpovědná výroba a spotřeba, 2018

„A co s tím můžeme dělat?“

Protože se klimatická změna dotýká nás všech, zabývá se jí dnes nesčetně odborníků a organizací. Nejznámější organizací je Mezivládní panel pro změnu klimatu založený OSN, který spojuje vědce z celého světa. Ti se shodují, že v současnosti máme ještě šanci zvrátit vážnější důsledky klimatické změny. Zapojit se ale bude muset úplně každý. Důležité je zamýšlet se nad tím, jakou stopu na přírodě zanechává každý z nás.

 

8

Sedláčková Viola: Pramen

Cíl: 6 - Pitná voda a kanalizace, 2017

Každý máme příležitosti změnu klimatu zmírnit, nabízejí se dva přístupy. Zásadní je snaha
o snížení množství skleníkových plynů, které jsou kvůli našim činnostem vylučovány do atmosféry. Další možností je pomoci přírodě se se změnami lépe vyrovnat Stačí si všímat našeho okolí. Zůstává v krajině dostatek vody, která dokáže ochlazovat prostředí a zmírnit tak vysoké teploty? Jsou v okolí lesy, které rovněž ochlazují Zemi a zároveň umí zachytat ve svých listech uhlík z atmosféry?

 

9

Anežka Soukupová: Všichni to společně dokážeme

Cíl: 16 - Partnerství ke splnění Cílů, 2019

Každý člověk na Zemi ovlivňuje klima jinou měrou a jiným způsobem na něj dopadají změny. Jedno je ale jisté. Klimatická změna je globální problém. Abychom s ní něco zmohli, musíme se zapojit opravdu všichni. Třeba tak, jako společně bojujeme s pandemií Covid-19.