výstava
Uspořádejte ve Vaší škole výstavu komiksů na téma klimatické změny!
Součástí výstavy jsou i doprovodné texty, které témata vysvětlí v obecné rovině. Mimo samotnou výstavu nabízíme i pracovní list, jak s tématem pracovat při výuce včetně metodického návodu.
V roce 2020 už uspořádání výstavy nebude možné, ale pokud byste měli zájem do roku 2021, kontaktujte Lenku Kosteleckou (lenka.kostelecka@adra.cz, 777 195 247).
Výstava je zároveň přizpůsobena interakci, a to pomocí metod viditelného myšlení. To znamená, že návštěvníci či samotní tvůrci dostanou prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit k vystaveným exponátům či některým otázkám např. napsaným vzkazem, kresbou apod. Zároveň budou moci reagovat jeden na druhého. Tímto se z výstavy zároveň stane prostor ke sdílení, diskuzi a obohacování o vzájemné názory. Příklady podobných výstav naleznete zde: Milwaukee Art Museum, National Museum of American History, Museum Education Roundtable, nebo článek "Participatory media new and old: semiotics and affordances of museum media"
Výstavu si můžete projít i online:
Fakta o klimatické změně
O klimatické změně jistě někdy slyšel každý z nás. Názory na vznik i řešení se různí. My se ale budeme držet faktů a připomeneme si, o co se vlastně jedná. Podle Českého hydrometeorologického úřadu docházelo ke změnám v klimatu na Zemi odjakživa. Po obdobích dlouhých asi 100 tisíc let se střídaly teplé a ledové doby. Co je tedy na té současné situaci odlišné? Jedná se o rychlost, s jakou ke změnám v klimatu, zejména v oteplování planety, dochází. Vědci se shodují, že do značné míry má na tom podíl právě činnost člověka, a to zejména vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Od začátku průmyslové revoluce, tedy za posledních asi 150 let, jsme spalováním paliv zvedli koncentraci částic uhlíku v atmosféře z cca 280 ppm na současných 385 ppm a podíl stále roste. Navíc se ale hromadí i další plyny jako metan. Podle odhadů vědců tak na konci 21. století bude na Zemi tepleji o 1,1 – 6,4˚C. S jakoukoli změnou jsou spojené obrovské ekonomické náklady, ale také další problémy.
Jak klimatická změna souvisí s problémy na naší planetě i to, co proti tomuto fenoménu může udělat každý z nás, řeší komiksy, které si můžete prohlédnout níže.
1
Dofková Barbora, Pezlarová Anna: Cena oleje
2. místo, Cíl: 15 - Život na souši, 2017
„Nejprve se podíváme, co za změnou klimatu stojí.“
Počet lidí na naší planetě v posledních letech prudce roste*. Potřebujeme tak více prostoru pro pěstování jídla. Divoká příroda rychle ustupuje polím a pastvinám.
*Za posledních 50 let se populace podle dat Světové banky více jak zdvojnásobila z 3,6 miliardy v roce 1969 na 7,6 miliardy v roce 2019.
2
Matěj Peterka: Jak nám umřel les
Cíl:15 - Život na souši, 2018
Lidé také potřebují někde bydlet a vyžadují více věcí, a tak příroda ustupuje také továrnám
a městům. Při výrobě a přepravě zboží se do ovzduší uvolňují skleníkové plyny. Zároveň ubývá
i lesů, které jsou důležité, protože dokáží ve svých korunách pohlcovat uhlík z atmosféry, čímž pomáhají klimatickou změnu zmírnit. Příroda navíc oproti městu zvládá zadržovat o mnoho více vody.
3
Nora Nguyenová: ...a co ti ostatní?
1. místo, Cíl: 6 - Pitná voda, kanalizace a hygiena, 2018
Využití omezených zdrojů ale není rovnoměrné stejně jako životní úroveň lidí. Někde se zdroji plýtvá a jinde jich je silný nedostatek. I drobné změny klimatu způsobují nemalé problémy chudým lidem v méně rozvinutých zemích, kteří se živí zemědělstvím závislým na pravidelných deštích. Některé dříve úrodné oblasti se tak stávají pouští jako třeba pásmo Sahel v Africe.
4
Zuzana Matysová: S rozmyslem
Cíl: 6 - Pitná voda, kanalizace a hygiena, 2018
„A co vlastně změna klimatu způsobuje?“
Důsledky se liší v různých oblastech světa – někde se často objevují prudké deště nebo silný vítr. Jinde je naopak velké sucho. Tyto extrémní projevy počasí souvisí s narušením přirozeného koloběhu vody na Zemi, například v důsledku odlesňování. Lesy totiž odpařují velké množství vody, čímž ovlivňují teplotu a vlhkost vzduchu. Odlesněná krajina navíc ztrácí schopnost zadržovat vodu a rychleji vysychá.
5
Karolína Jáchymová
Cíl: 13 - Klimatická opatření, 2018
Jinde příroda doplácí na zvýšení teploty vzduchu táním ledovců. Zvyšování teploty na Zemi se totiž v oblastech okolo pólů projevuje 3-4 krát rychleji. Voda z roztátých ledovců zase způsobuje nárůst hladiny moří, což dělá starosti zejména malým ostrovům a přímořským státům.
6
Natálie Šedivá: Nedopusťme, aby zůstali jen na fotografii
Cíl: 15 - Život na souši, 2019
Jedno je ale jisté. Změna je moc rychlá a příroda a zvířata se nestíhají přizpůsobovat a mnoha druhům tak dokonce hrozí vyhynutí. Podle OSN je v současné době ohrožena lidskou činností až jedna čtvrtina všech rostlin a živočichů na Zemi, což je více než kdykoliv dříve za posledních 10 milionů let.
7
Alice Břečková: Malé krůčky
Cíl: 12 - Odpovědná výroba a spotřeba, 2018
„A co s tím můžeme dělat?“
Protože se klimatická změna dotýká nás všech, zabývá se jí dnes nesčetně odborníků a organizací. Nejznámější organizací je Mezivládní panel pro změnu klimatu založený OSN, který spojuje vědce z celého světa. Ti se shodují, že v současnosti máme ještě šanci zvrátit vážnější důsledky klimatické změny. Zapojit se ale bude muset úplně každý. Důležité je zamýšlet se nad tím, jakou stopu na přírodě zanechává každý z nás.
8
Sedláčková Viola: Pramen
Cíl: 6 - Pitná voda a kanalizace, 2017
Každý máme příležitosti změnu klimatu zmírnit, nabízejí se dva přístupy. Zásadní je snaha
o snížení množství skleníkových plynů, které jsou kvůli našim činnostem vylučovány do atmosféry. Další možností je pomoci přírodě se se změnami lépe vyrovnat Stačí si všímat našeho okolí. Zůstává v krajině dostatek vody, která dokáže ochlazovat prostředí a zmírnit tak vysoké teploty? Jsou v okolí lesy, které rovněž ochlazují Zemi a zároveň umí zachytat ve svých listech uhlík z atmosféry?
9
Anežka Soukupová: Všichni to společně dokážeme
Cíl: 16 - Partnerství ke splnění Cílů, 2019
Každý člověk na Zemi ovlivňuje klima jinou měrou a jiným způsobem na něj dopadají změny. Jedno je ale jisté. Klimatická změna je globální problém. Abychom s ní něco zmohli, musíme se zapojit opravdu všichni. Třeba tak, jako společně bojujeme s pandemií Covid-19.