Barma/Myanmar - Posilování a rozvoj občanské společnosti a demokratických sil v Karenském státě
Základní informace
Hlavní město: Naypyidaw
Rozloha: 676 578 km²
Počet obyvatel: 53 999 804 (při lidnatosti 77 ob. /km²)
Jazyk: barmština
Náboženství: budhismus 89 %, křesťanství 4 %, islám 4 %
Myanmar, dříve známý jako Barma, je svazem 7 států a 7 oblastí, na jehož území se nachází mnoho různých národů a kultur. Barmánci tvoří cca 65 – 70 % obyvatel, etnické menšiny představují asi třetinu obyvatel a obývají více než polovinu území Barmy/Myanmaru.
Podstatná část obyvatel země se věnuje práci v zemědělství, pěstování rýže, kukuřice, cukrové třtiny a dalších plodin. Mnoho převážně vesnických rodin se dlouhodobě potýká s problémem, jak zajistit dostatek potravin pro svoji obživu. 10% lidí v zemi je negramotných, mnoho z nich nemá přístup k dobré zdravotní péči.
Přestože se lidé v Barmě/Myanmaru oficiálně těší náboženské svobodě, buddhismus, který byl v dřívějších dobách státním náboženstvím, má po celé zemi stále silný vliv. Asi 90 procent populace se hlásí k buddhismu, a po celé zemi stojí přibližně 1 milion buddhistických chrámů.
Podporujeme rozvoj občanské společnosti v Karenském státě
Společenská rozmanitost v Barmě/Myanmaru často také znamená náročnější cestu k politické dohodě a poklidnému soužití různých sociálních skupin. Navzdory deklarované demokratizaci země jsou zájmy majority často prosazovány násilím a vyloučením namísto politické dohody garantované demokratickou ústavou z roku 2008. Soustavně jsou porušována práva etnických menšin obývajících pohraniční oblasti, kde stále probíhají ozbrojené konflikty.
ADRA zahájila na počátku roku 2012 nový projekt zaměřený na podporu organizací občanské společnosti (místních nevládních organizací), nově utvořených politických stran a mladých lidí – především studentů z oblasti Karenského státu ve východní Barmě/Myanmaru. Politická, sociální a humanitární situace v Barmě/Myanmaru je velmi složitá díky dlouhému období vlády vojenského režimu, a to především v oblastech obývaných etnickými minoritami, které se po letech ozbrojených konfliktů potýkají s komplexní humanitární krizí a chudobou. Obyvatelé těchto oblastí však přesto mají mít, právo a možnost podílet se na rozhodnutích, která mohou ovlivnit jejich životy a také strukturu jejich společnosti Demokracie je nepostradatelným předpokladem pro udržitelný rozvoj a snižování chudoby.
Cíle projektu:
- Občanské společnosti Karenského státu mají zvýšené organizační a technické kapacity pro realizaci projektů vedoucích k posílení venkovských komunit
- Politické strany náležitě užívají a praktikují své demokratické funkce a projevují odhodlání snížit chudobu
- Mladí lidé hrají aktivní roli v prostředí občanské společnosti a jsou aktivními občany
Občanská společnost zde je mladá, lidé nemají mnoho zkušeností s vedením organizace, finančním řízením či tvorbou strategie. ADRA proto bude pro představitele těchto organizací pořádat školení, workshopy, návštěvy jiných rozvojových projektů, výměnné pobyty, plánována je například i studijní cesta do ČR. Založen bude také fond, ze kterého budou moci organizace získat počáteční prostředky na své projekty. Organizace ADRA bude také usilovat o posilování existujícího propojení jednotlivých organizací a podněcovat vznik nových sítí, a to během celé doby implementace projektu. Pomocí budování důvěry, respektu a společného porozumění budou tyto sítě schopné čelit problémům, se kterými se Karenský stát potýká, a přinést změnu zezdola.
Projekt je financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce.
Novinky
-
23/09/2014
- Globální rozvojové vzdělávání v tzv. rozvojové zemi 19/06/2014
- Stovky barmských studentů navštívily „adří“ letní školu 30/04/2014
- Zbraně sice utichly, Karenové se však barmské vlády bojí dále 12/03/2013
- Mladí lidé v Barmě diskutují o životě v emigraci 09/08/2012
- Barma: Karenské ženy opatrně přebírají otěže 04/07/2012
- ADRA v barmské džungli 15/03/2012
- Otevírá se Barma demokracii?