...a jaký byl Váš školní rok 2018/2019?
Konec školního roku je na spadnutí a stejně jako děti se i my na oddělení vzdělávání připravujeme na léto. Během uplynulého školního roku jsme nelenili, a podařilo se nám připravit mnoho zajímavých programů a aktivit.
Náš záběr byl široký – mezi našimi partnery jsou mateřské, základní, střední i vysoké školy. Od pěti do pětadvaceti, v Praze, Brně nebo Ostravě, aktivně, hrou a diskuzí, nebáli jsme se ničeho. Výsledkem nám je nejen pocit z dobře vykonané práce, ale i tisíce dětí, žáků a studentů, kteří nyní mají větší povědomí o dění kolem nás. O tom, jak funguje nejen naše bezprostřední okolí, ale i globální prostor – a čím vším tato prostředí svými činy ovlivňujeme. A co více! Jak svými činy můžeme přispět k jejich zlepšení!
Ústředním tématem většiny našich programů se v posledních letech stala Agenda 2030 – tedy rozvojový plán OSN, jehož plnění spočívá ve snaze o realizaci 17 Cílů udržitelného rozvoje. Tato témata se věnují mnoha problematickým oblastem lidského života na planetě Zemi a snaží se nejen o jejich nápravu, ale i o zajištění perspektivní budoucnosti pro všechny. Ne nadarmo je ústředním heslem zmíněné agendy „Leave no one behid“ (nikoho nevynechat).
A co se nám konkrétně podařilo?
V rámci projektu Opravdový svět jsme vytvořili výukové materiály pro učitele, které jim mohou být užitečnou pomůckou při výuce globálních témat. Abychom si byli jisti, že se jedná o materiály skutečně kvalitní, před jejich vydáním jsme se rozhodli je vyzkoušet. Stanovili jsme proto fázi pilotování a požádali učitele, aby tyto lekce vyzkoušeli a sdělili nám své dojmy. Výsledkem jsou nejen vyzkoušené lekce, ale stovky dětí, které se dozvěděli něco navíc o světě.
Abychom nezůstali jen v učebnách, vytvořili jsme zábavný vzdělávací kvíz ve spolupráci s ÁMOS Vision. V návaznosti na krátká videa na interaktivních obrazovkách odpovídali žáci každý měsíc na otázku k jednomu z Cílů udržitelného rozvoje, a dokonce soutěžili o hodnotné ceny! Vyhrát mohli například tričko z bio bavlny, naučnou literaturu či hmyzí domečky pro zbloudilé včelky.
Do projektu Světová škola jsme zapojili novou školu, ZŠ Trojská, která v červnu na Summitu Světových škol úspěšně získala certifikát Světové školy, za což jsme nesmírně rádi! Jejich první rok projektu provázelo téma bezobalové hospodářství. Již druhým rokem spolupracujeme v rámci projektu se ZŠ a MŠ Třebenice, která se i tentokrát věnovala tématu Fair Trade a uspořádala Třebenické férové dny. Nesmíme samozřejmě zapomenout i na naši nejdéle zapojenou školu 1. ZŠ Sedlčany, která se věnovala tématice plýtvání.
Již třetím rokem proběhla Komiksová soutěž, ve které měli jako každý rok žáci i studenti možnost ztvárnit jeden z Cílů udržitelného rozvoje. Vybrali jsme 15 nejlepších komiksů a společně si v prosinci 2018 užili s vítězi Komiksové soutěže vernisáž ve Skautském institutu v Praze a workshop se Štěpánkou Jislovou.
V rámci dlouhodobé spolupráce s univerzitami (Česká zemědělská univerzita, Karlova univerzita, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně) se studenti pedagogiky dozvěděli co je to globální rozvojové vzdělávání a jak jej uchopit v praxi, stejně tak jsme diskutovali nad globálními tématy, které pro ně mohou být v jejich budoucí praxi výzvou.
Budeme rádi, když nám dáte vědět, jaký byl Váš školní rok. Co jste nového zvládli, naučili se, co jste překonali a objevili.
Přejeme všem dětem, žákům, studentům a pedagogům krásné léto!
Tým Opravdového světa
Kategorie: Oddělení vzdělávání