Řekli o nás...
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 27 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => O nás [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => o-nas [urlfull] => o-nas [password] => [poradi] => 6 [hloubka] => 1 [left_node] => 1206 [right_node] => 1267 [id_menu_vertical] => ) [1] => stdClass Object ( [id_category] => 28 [id_type] => 1 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 27 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 73 [id_layout] => [title] => Historie [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => historie [urlfull] => o-nas/historie [password] => [poradi] => 4 [hloubka] => 2 [left_node] => 1215 [right_node] => 1226 [id_menu_vertical] => ) [2] => stdClass Object ( [id_category] => 713 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 28 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 12 [id_layout] => [title] => Dvacáté výročí [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => dvacate-vyroci [urlfull] => o-nas/dvacate-vyroci [password] => [poradi] => 1 [hloubka] => 3 [left_node] => 1216 [right_node] => 1225 [id_menu_vertical] => ) [3] => stdClass Object ( [id_category] => 715 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 713 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Řekli o nás... [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => rekli-o-nas [urlfull] => o-nas/dvacate-vyroci/rekli-o-nas [password] => [poradi] => 2 [hloubka] => 4 [left_node] => 1219 [right_node] => 1220 [id_menu_vertical] => ) )
Main banner

O nás > Historie > Dvacáté výročí > Řekli o nás...

Řekli o nás...

Aktivity lidí, kteří se nakonec sdružili pod hlavičkou ADRA, sleduji už od dob konce devadesátých let. Konkrétně od roku 1988 a jejich účasti na pomoci pro Arménii. Oceňuji, že poskytují pomoc bezpodmínečně a bez toho, že by někomu vnucovali jako křesťané svůj osobitý pohled na svět. 
Jiřina Šiklová, socioložkaPetr Vacek

Když se řekne ADRA, vybaví se mi Honza Bárta. Ne, že by to byl nějaký superman, ale od něho jsem se kdysi v pořadu „Pomáhejme si“ o Adře dozvěděl. Dál se mi vybaví spousta dětských obrázků a spousta milých lidí a okamžiků, které jsem díky Adře zažil. Můžu přát jedno: aby už konečně dobro na světě zvítězilo a abychom si už mohli jen sednout do houpacího křesla, upíjet čaj a pozorovat z verandy, jak je svět krásný... No, to se asi nesplní, tak jinak: spoustu úspěchů, spoustu veselých dětí a spoustu elánu, protože na světě bude „furt něco“.
Petr Vacek, herec, patron výtvarné soutěže

ADRA? „A“ jako altruismus. Slovo, které se trochu vytratilo. Nezištná pomoc těm druhým. „D“ jako důvěra. Neboť každá pomoc vyžaduje důvěru, a to jak těch, kteří pomáhají, tak těch, kterým je pomáháno. Oboustranná důvěra. „R“ jako radost. Jakkoliv to může znít divně. Taková pomoc, která umožní zažít radost. Dítěte i dospělého z každého nového dne beze strachu. „O“ jako odpovědnost. Protože každá pomoc má své hranice. Hranice odpovědnosti za její využití, odpovědnosti za vlastní život. Přeji organizaci hodně bohatou abecedu pomoci, která by mohla končit písmenem „Z“. To jako zázrak, že se ještě najde dost lidí, kteří chtějí a  umějí pomáhat těm druhým.
Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty UK

ADRA je pro mne důvěryhodná organizace, která dokáže v praxi naplňovat druhé nejdůležitější přikázání: „Miluj svého bližního jako sám sebe.“ A  protože motivací pro naplňování tohoto přikázání je láska k Bohu, jsem i  já Pánu Bohu vděčný pokaždé, když se na této pomoci mohu i svým nepatrným způsobem podílet, podobně jako mnoho jiných lidí.
Radim Passer, předseda představenstva Passerinvest

Práci Adry věřím. Měl jsem možnost seznámit se s její filozofií poskytování humanitární pomoci na vlastní kůži. Její práce je nejsmysluplnější a  nejetičtější, jakou jsem měl možnost poznat.
Jaroslav Brabec, fotograf a režisér

Slovo ADRA vo mne vyvoláva spomienku na čas, keď som s nadšením aj starosťami sledoval ako začínajúci kazateľ CASD jej zrod a vývoj na Slovensku. Mojou prvou adráckou aktivitou bolo zvážanie potrebného materiálneho vybavenia pre detský domov na Ukrajine na darovanom Tranzite. Už vtedy sme vnímali českú Adru ako nášho blízkeho a skúsenejšieho partnera a v mnohom sme sa od nej učili. Ak mám byť úprimný, nie všetci na Slovensku vtedy doceňovali spôsob, akým sa formovala a rozvíjala. Dnes sa ukazuje, že to bola tá najlepšia cesta. Vážim si úsilie a odhodlanie všetkých, ktorí sa na jej činnosti v posledných 20 rokoch podieľali. Adre prajem predovšetkým dostatok nadšených dobrovoľníkov, spokojných zamestnancov a štedrých darcov. Pretože cirkev vníma Adru ako súčasť svojho praktického poslania a služby, prajem si, aby toto vedomie bolo aj v ďalšej činnosti Adry trvalo prítomné.
Mikuláš Pavlík, předseda správní rady ADRA o. s., předseda Církve adventistů sedmého dneIveta Lutovská

Když se řekne ADRA, tak se mi jako první vybaví Keňa a zdravotnické zařízení Itibo, jehož jsem patronkou. Samozřejmě to ale není jenom jeden projekt, který díky Adře existuje, a samotnou by mě zajímalo, kolika lidem na celém světě už ADRA pomohla... Sama jsem se přesvědčila, že v Adře pracují lidé, kteří mají srdce na pravém místě a myslí i na ostatní lidi, a je mi ctí být její nepatrnou součástí. K jejím krásným kulatinám bych organizaci popřála, aby bylo stále více lidí, kteří ji budou podporovat a zároveň stále méně špatných událostí u nás i ve světě.
Iveta Lutovská, Česká miss 2009

ADRA je neziskovka s mimořádně širokým záběrem a nasazením. Smysl práce této organizace je zásadní a úspěšnost velká. Jejího ředitele pana Bártu osobně znám, spolupracoval jsem s ním v Radě vlády pro lidská práva a považuji ho za muže na svém místě.
Michael Kocáb, hudebník

Vybaví se mi vyhublé děti s vypouklými bříšky a pražské popelnice plné vyhozeného jídla. Vybaví se mi děti umírající na u nás běžné nemoci a zuřím nad českými odmítači očkování. Myju si ruce v pitné vodě z kohoutku a vybaví se mi špinavá studna, jediný pitný zdroj vody v jedné africké vesnici, kterou jsem viděla na snímku.  Vybaví se mi lidé, kteří mají sílu a odvahu pomáhat. A jakožto novinářka se utěšuji, že podporovat jejich snahy vyťukáním reality do klávesnice snad má, pro nás Evropany, žijící ve věčné nedostatečnosti blahobytu, aspoň trochu smysl. Pro všechny podobné organizace, které pracují pro lidi v nouzi, by asi bylo největším (nejen narozeninovým) přáním, aby jejich služeb už nebylo nikde na světě potřeba. To je ale utopie. Proto přeji hodně nadšených lidí, kteří pomohou pomáhat. Rukama, penězi, myšlenkou…
Jana Heřmánková, šéfredaktorka centrální redakce regionálního Deníku, VLP a.s.

Vážená Adro! Srdečně blahopřeji k dvacátému výročí Vaší v pravdě záslužné činnosti! Vždy jsem si uvědomoval, jak nesmírně důležitá je pro normální rozvoj naší a jakékoliv společnosti ta mravenčí a nikdy nekončící práce, kterou vykonávají občanské organizace, jako je ta Vaše. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že často tam, kde diplomaté „selhávají“, právě pracovníci Adry vědí, jak na to. Já osobně vzpomínám na naši úspěšnou spolupráci v Kambodži v roce 2006, kde Česká republika za pomoci Adry poskytovala nejen humanitární, ale i rozvojovou pomoc. Z celého srdce Vám děkuji, přeji hodně nových úspěchů a doufám, že si i v budoucnu budeme vzájemně nápomocni.
Petr Kolář, velvyslanec ČR v Ruské federaci

ADRA je pro mě organizací, která po celém světě pomáhá lidem, poskytuje jim nejen materiální pomoc, ale učí je i tomu, jak si sami mohou svůj život zlepšit. Jsem moc rád, že již 20 let působí i u nás a Národní muzeum v rámci svého projektu Je radost pomáhat, alespoň trošku může přispět k jejímu úsilí.
Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea

ADRA rovná se pro mne pomoc. Pomoc, která není omezena místem, barvou pleti, vzděláním či náboženstvím. Pomoc, která je cílená a účinná. K výročí bych popřála ještě více nadšenců, kteří dokážou nezištně myslet na lidi, které vůbec neznají, ale kteří jsou mnohdy blíž, než si v každodnu umíme uvědomit.
Barbara Nesvadbová, spisovatelka, patronka výtvarné soutěže

Když se řekne ADRA, vybaví se mi slovo POMOC – a toto slovo jeZdeňka Žádníková Volencová v dnešním světě malým zázrakem, protože, co si budeme říkat, svět a lidé v něm se často chovají velmi sebestředně a sledují pouze vlastní zájmy. Je to zčásti pochopitelné, ale smutné. Proto je 20 let pomoci úctyhodná nádhera a já Adře přeji, aby měla dost sil a prostředků ve své pomoci vytrvat. Rovnováha bezmoci a pomoci je důležitá. Jen někdy chybí čas si to uvědomit.
Zdeňka Žádníková Volencová, herečka, patronka výtvarné soutěže

Měl jsem tu čest stát  u zrodu Adry před dvaceti lety; a již v roce 1990 jsem měl příležitost s Adrou pomáhat po tehdejší válce v Iráku. Nyní mám možnost podporovat projekty Adry jen finančně,  stále však mám velkou radost z každého projektu, každé pomoci, která je prostřednictvím Adry doručena těm, kdo ji potřebují. Těší mě, že se činnost Adry nezpolitizovala a pomáhá potřebným nezávisle na občanství, náboženství či politické příslušnosti.
Marek Trněný, Ústav hematologie a krevní transfuze I.interní klinika VFN a 1.LF UK

Když se řekne ADRA, vybaví se mi velké množství lidí, kterým už pomohla. K dvacátým narozeninám jí přeju, aby byla další léta stejně pěkná, jako je ve svých dvaceti. I když bych přála lidem, kterým pomáhá, aby ji už nemuseli potřebovat. Protože se to bohužel zatím v dnešním světě nestane, přeji jí, aby si uchovala elán i ideály.
Táňa Fischerová, herečka

To, co se mi vybaví, když slyším slovo ADRA, je „víra v praxi“. To mne přitahovalo a neustále přitahuje - snad i proto, že se snad až příliš mnoho pohybuji v oblasti „víra v teorii“. Přitom je mi jasné, že obojího je k žité víře zapotřebí. Vybavují se mi také zcela konkrétně desítky lodí, které ADRA pořizovala pro rybáře v Indonésii - v době, kdy jsem v Adře s nadějnou skupinou lidí spolupracoval. Vidím zápal řady bratří a sester, kteří se angažují v pomoci lidem, které nikdy osobně nepotkali - a přitom neztrácejí smysl pro humor. O víře při tom moc nemluví, ale dělají to, k čemu je víra směřuje. K narozeninám bych Adře popřál, aby pokračovala v tom, co dělá, a aby srdce těch, kteří stojí v čele i v linii prvního kontaktu s potřebnými lidmi, hořela plamenem víry a nevyhořela.
Jaro Křivohlavý, psycholog

ADRA je humanitární organizace, která pomáhá tam, kde je nejvíce potřeba. Charitativní projekty Adry jsem vždy rád podpořil, jejím prostřednictvím jsem měl také možnost přispět na pomoc lidem v nouzi. Za Adrou stojí lidé, kterým věřím a jejichž práce si velmi vážím. Rád budu v této činnosti pokračovat. Týmu organizace Adra přeji hodně spřízněných lidí a přátel, kterým není lhostejný svět a životy kolem nás.
Pavel Šporcl, houslistaJitka Schneiderová

Vybaví se mi slovo POMOC a osobnost ředitele Jana Bárty. Události posledních let neukazují, že by se svět stabilizoval a mířil k toleranci a pochopení jak mezi lidmi, tak ve vztahu k přírodě. Tím pádem Vaše práce bohužel nekončí. A tak přeji, ať máte dost síly, entuziasmu a lidí spřízněných, kteří vědí, že katastrofy si nevybírají a že solidarita je velká lidská síla, která dokáže pomoci.
Jitka Schneiderová, herečka, patronka sbírky pro Africký roh

Potřeba pomoci. Jan Bárta. Tým skvělých lidí. Odhodlání, urputnost, profesionalita, výsledky. Pro mě osobně velká motivace a pokora. To je ADRA. Ve 20 letech jsem měl spoustu plánů, cílů a snů. Mnoho z nich se mi po téměř 20 letech podařilo splnit, pro splnění těch ostatních dělám nadále maximum, přibývají samozřejmě další. Každý krok dál znamená radost a úspěch. A to přeji Adře k narozeninám.
Václav Friedmann, jednatel společnosti Genius Media s.r.o

ADRA ČR patří už dlouho k významným a jednoznačně pozitivním prvkům českého programu zahraniční rozvojové spolupráce a jsem upřímně rád, že jsem se během svého působení v tomto oboru měl možnost s celou řadou pracovníků i projektů ADRA ČR blíže seznámit. Je to pro mne vždy obohacující zkušenost.  K narozeninám přeji především hodně dalších úspěchů při naplňování svého poslání a vždy dostatek šikovných a oddaných lidí, bez kterých se v naší práci neobejdeme.
Martin Náprstek, Česká rozvojová agentura

ADRA je organizace s velmi širokým, mezinárodním záběrem pomoci. Je to velmi dobře fungující organismus, který prakticky nezná hranice. Hranice světa ani hranice podpory. Je vždy tam, kde pomoc potřebují obyčejní lidé a kde ji potřebují neodkladně. Přichází rychle a zůstává dlouho, tím pak svou pomoc mnohonásobně zvýší. Jde o organizaci s odhodlanými lidmi bez nesmyslné administrativy a zbytečných byrokratických překážek. Organizace, která nemůže nebýt!  Přál bych jí, aby už nikdy nemusela pomáhat! To je ale z kategorie fantasie … takže nekončící optimismus, odhodlané lidi a trvalou přízeň partnerů a sponzorů.
Jiří Wrobel, PR manager společnosti RWE Transgas, a.s.

Bezmála dvacet let sleduji s úctou všestrannou pomoc Adry v kritických humanitárních situacích u nás i v zahraničí. Všude, kde je potřeba, má ADRA své lidi, a tak jsou její záchranné akce adresné a plně účinné. Její pracovníci postupují s neokázale křesťanskou ochotou podstoupit vlastní ohrožení v zájmu bližního. Byla jsem toho svědkem a děkuji za všechny podarované starostlivou účastí Adry.
Dana Němcová, členka správní rady Sdružení pro integraci a migraci

ADRA pro mne znamená bezpečný a smysluplný způsob pomoci lidem v nouzi, je to pro mě srdcová záležitost. Stál jsem u jejího prvního neoficiálního projektu pomoci pro Rumunsko po pádu Ceauşesca. Kdybych nedělal to, co dělám nyní, určitě bych byl zcela zapojen do činnosti Adry. Líbí se mi na ní, že pomáhá tam, kde je to třeba, bez ohledu na nějaké politické a náboženské bariéry. Cením si i toho, že umí reagovat rychle, v čemž jsem se jí vždy snažil pomáhat.
Otakar Jiránek, ředitel společnosti Country Life, s.r.o

Vždy si vzpomenu na hrdinský čin Michala Velíška, který za ochranu jiného života zaplatil životem svým. A vzpomenu si proto, že už 6 let Nadace Nova a Nadace ADRA společně vyhlašují anketu, ve které hledají jeho následovníky, tedy ty, kteří bez ohledu na život svůj zachraňují životy jiných. A za tuto spolupráci bych chtěla Nadaci ADRA moc poděkovat, myslím, že společně přinášíme do života České republiky něco velmi pozitivního. A přála bych si, aby to tak zůstalo.... Vše nejlepší!
Miloslava Nováková, ředitelka marketingu TV Nova

Chtěl bych Adře při příležitosti 20. výročí poděkovat za vše, co udělala pro potřebné lidi v České republice i po celém světě. V poslední době máme všichni často pocit, že se svět vyvíjí podivným směrem, že v něm získávají navrch násilí, závist, bezohlednost, sobectví, sebestřednost, zloba, nevzdělanost, ba hloupost, zkrátka, že se „řítí do ďáblovy řiti“, jak to kdysi pěkně řízně vyjádřil jeden dnes pozapomenutý český umělec Josef Váchal. ADRA je pro mne zářným příkladem, že tomu tak není, že jsou i lidé dobří, vstřícní, myslící na druhé, odhodlaní udělat pro ně vše, co je možné, k ulehčení jejich často velice svízelné situace, do které se dostali; že nikoli zlo, ale dobro  může i ve všech lidských katastrofách a „humanitárních krizích“ mít poslední slovo, zkrátka, že není nutno propadat zoufalství, ale uchovat si naději. Sleduji s vděčností Adry činnost po celé planetě a vzpomínám na pomoc, které se dostalo i mně a mé rodině při pražské povodni v roce 2002.
Martin Palouš, ředitel Knihovny Václava Havla

Děkuji Adře za to, co za posledních 20 let dokázala, a přeji celému týmu, aby se mu i nadále dařilo pomáhat potřebným v ČR i na celém světě. Přeji Adře, ať se jí stále daří měnit životy lidí k lepšímu.
Pavel Gruber, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci Charity ČR

ADRA je nástroj pro zpomalení času. V dnešní hektické době nás dokáže přimět zastavit se a přemýšlet nad sebou samým, nad druhými, nad nezištnou možností pomoci potřebným, nad smyslem bytí či nebytí. Většina lidí to dnes bez podobných impulsů nedokáže. Zamysleme se při každé pohledu do tohoto diáře, zda není kolem nás někdo, kdo potřebuje naši pomoc a mějme na paměti, že důležité je to, co uděláme pro druhé dnes a nikoli to, co bychom chtěli udělat zítra.
Tomáš Bohm, ředitel Národní knihovny

ADRA je úžasná instituce, která dokáže v rámci síťové spolupráce vlastně obsáhnout téměř všechny oblasti světa. Mám radost, že ADRA má široký okruh spolupracovníků nejen z řad církve, jež tuto organizaci založila. Na její charitativní práci pak lze doložit, jak velký užitek může přinášet práce minority celé naší společnosti. 
Pavel Martásek, člen správní rady ADRA, o.s.

Při vyslovení jména ADRA, se mi vybavuje její zakladatel Rudolf Reitz, pomoc uprchlíkům a obnova válkou zničené Bosny a Hercegoviny, na níž ADRA úzce spolupracovala s ministerstvem vnitra. Adře i nám ostatním, bych popřál lepší svět, ve kterém bude mít ADRA čím dál tím méně práce.
Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky MV

ADRA mi dnes zní jako značka. Značka, která oznamuje, že je někde zle, ale zároveň, že je na světě dost lidí, kteří umějí a chtějí pomoci. Přání k narozeninám mám dvě – to první je utopické a druhé reálné. Přál bych nejen Adře, ale i nám všem, aby zmizely důvody existence Adry, aby nebylo nutno nikde pomáhat. A protože je to nesmysl, tak přeji co nejméně katastrof, klid na spíše systematickou a postupnou pomoc a samozřejmě co nejvíce dárců!
Miroslav Táborský, herec

ADRA je organizace s dlouholetou tradicí. Cením si jejího motta, kterým je pomáhat lidem tak, aby byli brzy schopni převzít kontrolu nad svými vlastními životy a mohli tak sami co nejlépe využívat zdroje, které mají k dispozici. Toto pojetí humanitární a rozvojové pomoci je blízké mému vlastnímu přesvědčení. Organizaci bych přál, aby se jí dařilo i nadále úspěšně realizovat projekty a naplňovat tak poslání, které si předsevzala.
Michal Pastvinský, ředitel České rozvojové agentury

Před dvaceti lety jsme, ADRA ČR i náš tým, ze kterého vznikl Člověk v tísni, podobně začínali první kroky v humanitární pomoci. Podařilo se nám kromě konkrétní pomoci milionům lidí přesvědčit českou veřejnost, že pomáhat ve světě má smysl. K narozeninám přeji Adře krom oslav kvalitní kritickou reflexi a budoucnost postavenou na rostoucí profesionalitě.
Šimon Pánek, ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni

ADRA je tankovací stanice, kde se čepuje pozitivní energie, na kterou mohou jezdit hlavně Ti, kteří měli řízením osudu dlouhodobě i krátkodobě prázdnou nádrž. ADRA pomáhá, ADRA dává, ADRA řeší. ADRA by se měla naklonovat. Dnešní poněkud pomatený svět bude ještě často a dlouho potřebovat ,,adroléčbu“. Milé a drahé Adře posílám k jejím dvacetinám ty nejkrásnější houslové tóny a hluboce se klaním...
Jaroslav Svěcený, houslista