Třeboňský svět, říjen 2015 - Bohatství je v dávání
O sedmičce se říká, že je číslem plnosti. Přesně tolik let jsme jako Dobrovolnické centrum ADRA rozvíjeli dobrovolnickou službu v Třeboni pro Domov seniorů v ulici Das-kabát. Každý, kdo pracuje s dobrovolníky, ví, že tato práce není vůbec jednoduchá, protože jako vysílající organizace musíte být neustále jakýmsi motorem, který vše pořád posouvá kupředu, a to s minimálním množstvím možností. Není snadné v dnešní době vyhledávat lidi, kteří by byli ochotni někomu jinému, cizímu člověku věnovat kus sebe, svého času a energie. A vyhledat nestačí. Je nutné tyto lidi připravit pro službu, která je zrovna potřebná, neustále jim dodávat chuť a elán, udržovat v nich ono původní nadšení. V placeném zaměstnání snadno přimějete podřízeného, aby dělal to, co je nutné, protože mu v případě neplnění povinností můžete sebrat prémie, pohrozit vyhazovem apod. Ale v dobrovolnictví nemáte v rukou nic, než že chcete, aby ti druzí chtěli také.
Proto je často tak velmi složité, aby sama přijímající organizace byla současně vysílající, protože zaměstnanci různých domovů pro seniory již nemají kapacitu na to, aby se s možnými dobrovolníky setkávali, aby je neustále motivovali, povzbuzovali, oceňovali a aby v případě potřeby vyhledávali dobrovolníky nové.
Až neuvěřitelně vnímavá k této otázce přirozeného vlivu a vůdcovství v souvislosti se službou seniorům byla SOS v Třeboni, konkrétně Marie Floriánová. Díky ní jsme směli každý rok oslovovat nově přicházející studenty, které ona sama v dobrovolnictví velmi podporovala. Zajistila nám zázemí v domově mládeže, kde jsme mohli se studenty pracovat a v této službě je i nadále rozvíjet a vzdělávat. Ve spolupráci s ostatními vyučujícími a vychovateli Marie Floriánová pomáhala připravovat pro seniory další navazující kulturní programy.
V září 2013 jsme obzvlášť ocenili její profesionální přístup k přípravě programu při příležitosti návštěvy Taťány Kuchařové - od prohlídky školy, módní přehlídky, až po občerstvení a přípravu zázemí pro vzájemné rozhovory. Od začátku spolupráce v srpnu 2009 do léta 2015 se do dobrovolnické služby zapojilo celkem 188 žáků SOŠ a SOU, kteří odpracovali u seniorů 2 438 dobrovolnických hodin. Což je obrovské číslo, uvědomíme-li si, že to jsou hodiny ochoty, oběti a vědomého vytváření krásných mezilidských vztahů.
Není to jednoduchá služba, ale je krásná. Vedení školy pochopilo smysluplnost této práce i formu, jak uchopit myšlenku dobrovolnictví zcela prakticky. Dík tedy patří nejen studentům, kteří čas na škole využili tím nejlepším možným způsobem, ale také zaměstnancům školy, kteří pochopili nutnost rozvíjet mezigenerační rozhovor. A největší dík patří zástupkyni ředitele této školy, Marii Floriánové, která myšlenku propojování různých generací formou dobrovolnické služby nejen přijala, ale byla ochotná ji také rozvíjet, různými způsoby ji podporovat a šířit často i za cenu vlastních obětí. Právě ona velmi dobře pochopila, že bohatství je v dávání.
Příležitostí k dobrovolnictví je všude kolem víc než dost. Je třeba se jen rozhodnout, že chceme být bohatí v tom nejsprávnějším slova smyslu. Mimochodem Domov seniorů v Daskabátech má pro nové dobrovolníky neustále dveře dokořán.