Dobrovolníci pomáhají i tím, že hrají Člověče, nezlob se
Adventis
České Budějovice – Čtyři organizace, které pracují s dobrovolníky, se včera představily v českobudějovickém Mercury centru při benefiční akci. Samotní dobrovolníci tu vysvětlili, že mnohdy pomáhají jen tím, že si s někým popovídají nebo zahrají hru. Jedním z účastníků bylo Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice. „Adra je asi veřejně nejznámější jako dobrovolnická organizace v případě různých katastrof, ale už minimálně pět let působí naši dobrovolníci také v domovech důchodců a zařízeních pro handicapované,“ zdůraznila koordinátorka dobrovolníků Markéta Drdová. Organizace má na Budějovicku smlouvu se sedmi zařízeními, kam chodí dobrovolníci dělat klientům společnost, povídají si s nimi, čtou jim nebo zpívají. „Spolupracuje s námi zhruba 250 lidí, což se může zdát jako velké číslo, ale pořád bychom uvítali další,“ dodala Drdová.
Mezi dobrovolníky jsou podle ní často mladí lidé, pomoc nabízejí ale i pracující nebo důchodci. Jednou z nich je šestašedesátiletá Mirka Kulíšková. „Jsem v důchodu, takže mám hodně času. Navíc pomáhání druhým je už taková moje podstata, pracovala jsem například v dětském domově,“ vysvětlila své důvody.
Nyní pravidelně navštěvuje obyvatele domova důchodců na Dobré Vodě, kterým se snaží zpestřit den. „Hrajeme třeba karty nebo Člověče, nezlob se. Také si povídáme o životě, protože já k nim mám věkově docela blízko a tak máme společné náměty,“ popsala. Díky dobrovolnictví mohla podle svých slov zažít zase něco nového, navíc ji překvapila moudrost a životní síla jednoho z klientů.
Svou práci představovalo také budějovické Salesiánské středisko mládeže. To pořádá programy pro děti a mládež ze sídlišť, nabízí doučování i volnočasové aktivity, jeho pracovníci chodí také přímo mezi děti na Máj, Vltavu a Šumavu. Do všech programů se zapojují dobrovolníci, kterých má středisko aktuálně 65. Prvním rokem vypomáhá Salesiánskému středisku například Štěpán Musil. „Studuji teologii, takže se chystám na práci s lidmi a tohle je něco, co se k tomu dobře hodí, a navíc mě to baví,“ řekl. Jako dobrovolník působí v romské Oratoři. Připouští, že děti jsou tu živější a občas je náročné něco zorganizovat, ale už ví, jak na ně, a práce jej těší.
Na akci dále vystoupili zástupci Dobrovolnického centra při Diecézní charitě. Mezi jeho činnosti patří návštěvy u seniorů a nemocných, doučování a aktivity pro děti především ze sociálně slabších rodin nebo pomoc lidem ve výkonu trestu odnětí svobody, konkrétně vězeňská korespondence. Posledním zúčastněným byl Ústav zdravotně sociální práce Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, který se mimo jiné zaměřuje na canisterapii či dobrovolnický program na onkologickém oddělení v nemocnici.