Africký roh - Pomoc obětem sucha
Základní informace
Státy regionu: Džibutsko, Etiopie, Eritrea, Keňa, Somálsko, Uganda
Rozloha: 2,000,000 km²
Počet obyvatel: přibližně 100 milionů
Náboženství: křesťanství, islám, animismus
Africký roh je souhrnné pojmenování států na severovýchodním poloostrově Afriky. Tento těžce zkoušený region je pokládán za kolébku lidstva, historie tohoto regionu se nese ve znamení zápasu místních obyvatel s nepříznivými přírodními podmínkami. V posledních letech je zde situace dále komplikována rychlým populačním růstem a rostoucí kmenovou a náboženskou sebeidentifikací, což vytváří celý komplex problémů regionu.
Tradiční způsoby obživy a společenského uspořádání zde postupně selhávaly, až došlo k praktickému kolapsu hospodářství a vzniku cyklicky se opakujících hladomorů. Od poloviny roku 2010 je region opětovně vystaven kritickému suchu a nedostatku základních potřeb, potravin a vody. Tisíce lidí opouštějí své skromné domovy a vydávají se na cestu do relativního bezpečí uprchlických táborů. Již tak dost kritická situace táborů se tím stále zhoršuje, neboť jejich kapacita je několikanásobně překračována. Často tak je situace v táborech podobně smutná jako situace lidí, kteří zůstali doma.
Aktuální stav
Region Afrického rohu trpí nejsušším obdobím od roku 1951. Kritické sucho a světový nárůst cen potravin mají za následek zvyšující se míru podvýživy místního obyvatelstva. Pomoc potřebuje více než 10 milionů lidí, téměř polovina tohoto počtu jsou děti. OSN již dokonce pro části Somálska, jižní Bakool a dolní Shabelle, vyhlásilo stav hladomoru. Ten je vyhlašován, když počet dětí trpících akutní podvýživou překročí 30 % a denně umírají více jak dva lidé na deset tisíc obyvatel. V některých oblastech Somálska je tato hranice až třikrát překročena.
Mezinárodní organizace ADRA již nyní realizuje projekty pomoci v Somálsku, Keni, Etiopii a Ugandě. Cílem je nejen boj s podvýživou, ale i zajištění zdrojů pitné vody tak, aby nedocházelo k šíření nemocí přenášených vodou. Deset procent pomoci se soustředí na obyvatele uprchlických zařízení, zbytek pak na obyvatele, kteří se rozhodli zůstat ve svých domovech. Projekty pomoci jsou nastaveny tak, aby se zabránilo další migraci obyvatelstva, která by mohla ještě více destabilizovat celý region.
V Somálsku jsou ve strategických lokalitách budovány či opravovány studně, voda je distribuována také pomocí cisteren. V uprchlických táborech ADRA rovněž staví latríny. Plánována je zde i distribuce nepotravinové pomoci – přikrývek, moskytiér, nádob na vodu a tablet na ošetření vody. V Etiopii sucho zasáhlo především venkovské obyvatelstvo, jehož obživa je závislá na chovu dobytka a na zemědělství. ADRA zde proto zajišťuje krmivo pro dobytek a veterinární asistenci. V Keni ADRA poskytuje příděly potravin 800 domácností, zvláštní zřetel je přitom brán na děti, těhotné a kojící ženy. Pitná voda je zde distribuována v cisternách, budují se i nové studně. V Ugandě se ADRA soustředí v oblasti Karamoja, kde rozděluje potraviny a pitnou vodu.
Česká pobočka organizace ADRA podpoří tyto projekty finančními prostředky. Z pohotovostního fondu proto uvolnila pro tyto účely 5000 euro.
Africký roh v médiích
Ve středu 20. 7. 2011 byl ředitel humanitární organizace, pan Jan Bárta, hostem v pořadu Události, komentáře v České televizi. Na rozhovor s ním se můžete podívat zde (ČT 24, od 26.minuty).
Pan Jan Bárta, ředitel o.s. ADRA, vystoupil dne 28. 9. 2011 v pořadu Studio STOP Českého rozhlasu 6. Pořad moderovala paní Jarmila Balážová, záznam pořadu si můžete poslechnout zde.
Novinky
-
20/09/2012
- ADRA podpořila vnitřní uprchlíky v Somálsku 20/09/2012
- Bezpečnostní situace v Mogadišu se pomalu lepší 20/07/2012
- V severovýchodní Keni skončila druhá fáze distribuce potravin 16/02/2012
- Další prostředky ze sbírky putují do severovýchodní Keni 14/12/2011
- Jitka Schneiderová bude podávat kávu na pomoc Africe 22/07/2011
- Herečka Jitka Schneiderová podporuje sbírku pro Africký roh 21/07/2011
- Jsme bezmocní, říkají obyvatelé Somálska 20/07/2011
- ADRA otevírá veřejnou sbírku na pomoc obyvatelstvu Afrického rohu