Čeští lékaři na besedě o zdravotnických projektech ADRA
ADRA ČR podporuje zdravotní péči v Keni a v Etiopii. Dlouhodobě rozvíjíme zdravotnické středisko ve venkovské oblasti Itibo v západní Keni a v etiopském městě Halaba-Kulito jsme v loňském roce obstarali základní vybavení pro místní nemocnici a postavili dům pro nemocniční zaměstnance. Českých lékařů a mediků, kteří se v Keni a v Etiopii zúčastnili pracovních stáží, jsme se zeptali na nejzajímavější zážitky. Lékaři oceňují dobrou úroveň medicínského vzdělání v Africe, vděčnost místních pacientů, s jakou se v Česku často nesetkávají a jedinečnou příležitost poznat odlišnou kulturu zemí.
Více o zdravotnickém středisku v Keni najdete zde. Informace o nemocnici v Halabě-Kulito jsou zde.
Jaký největší přínos pro vás mělo působení ve zdravotním středisku v Keni/Etiopii?
„Jako student medicíny se v Keni na stáži naučíte hrozně moc praktických věcí, hlavně z tropické a infekční medicíny, ke které se ve škole nedostanete. Mohla jsem si zkusit jiné obory jako třeba gynekologii nebo stomatologii. Nejvíc mi pobyt ale dal osobně.“
Zuzana Balogová, v Itibu/Keni byla poprvé jako studentka medicíny, podruhé jako vedoucí lékařka
„Poznali jsme novou kulturu a to, že pacienti mohou být i velmi vděční, což se v českém zdravotnictví zas tak často nestává.“
Kamila Blechová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, měsíční stáž v Itibu/Keni
„Získal jsem spoustu zkušeností a úplně jiný pohled na svět. Člověk řeší úplně jiné věci než doma.“
Radek Hippmann, stomatolog, opakovaně působící v Itibu v Keni
„Měl jsem šanci vidět patologické stavy, se kterými se v Česku nesetkám. Samozřejmě hlavně tropické nemoci, malárie, tuberkulóza, meningitida, dokonce i lepra nebo jejich kombinace, které se tu nevyskytují. Přínosem také bylo to, že jsem musel pracovat ve velmi základních podmínkách bez monitorování pacienta a s omezeným lékovým vybavením. Při jedné operaci jsem tak zažil více stresu než během celého jednoho měsíce v Česku.“
Zdeněk Bareš, anesteziolog, třítýdenní stáž v Halabě v Etiopii
Co Vás během působení ve zdravotním středisku nejvíce překvapilo?
„Upřímnost lidí. A zaujala mě jejich vděčnost za to, že tam vůbec jsme. Jednou nám přišel poděkovat tatínek holčičky, která měla malárii a my ji zachránili. Tatínek přišel dvacet pět kilometrů pěšky sám jenom proto, aby mi poděkoval, že jsem zachránila život jeho dceři. To byl pro mě velký životní mezník. Já jsem medicínu šla dělat proto, abych někomu pomohla, a tím pádem se mi splnil můj životní sen.“
Kamila Blechová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, měsíční stáž v Itibu v Keni
,,Pozitivně mě překvapilo, že středisko krásně funguje, i když na místě zrovna není nikdo z Čech. Když v Itibu Aleš (vedoucí projektu v Keni) není, tak si místní dokážou práci hezky zorganizovat, mají tam čisto, mají své interní předpisy, podle kterých se řídí. Překvapilo mě také, že se tam očkují děti skoro na všechny nemoci, stejně jako u nás. Ženy také užívají antikoncepci, plánují rodičovství a mají dobře zpracovaný HIV program.“
Zuzana Balogová, v Itibu v Keni byla poprvé jako studentka medicíny, podruhé jako vedoucí lékařka
„Jejich přístup k životu a skladba místních nemocí, které jsou úplně jiné, než v Česku. Člověk má o Africe různé představy, které si během pobytu dost upraví.“
Radek Hippmann, stomatolog, opakovaně působící v Itibu v Keni
„Negativně mě překvapilo to, že pacienti tolik nespolupracují jako v Česku. Můžete se snažit, jak chcete, ale pacient nepřijde na kontrolu. Překvapilo mě také, že místní lidé chodí k doktorovi až v těch nejhorších stavech. Nepřijdou, když mají malý vřídek, ale až když mají rozsáhlý nádor, se kterým už se nedá nic dělat.“
Zuzana Balogová, v Itibu/Keni byla poprvé jako studentka medicíny, podruhé jako vedoucí lékařka
„V nemocnici v Etiopii mě překvapila obrovská erudice a zkušenost doktorů v léčení místních patologií a základních porodních komplikací. Dnes se českým lékařům vytýká trochu neosobní přístup k pacientům, což v Etiopii vůbec vidět nebylo. Obecně mě v Etiopii překvapila slušnost lidí a velká bezpečnost, která mě až šokovala. O Africe se říká, jak je strašně nebezpečná, Keňa nebo Jihoafrická republika jsou proslulé obrovskou kriminalitou a počtem vražd. Etiopie je v tomto úplně jiná, i ve velkých městech.“
Zdeněk Bareš, třítýdenní stáž v Halabě v Etiopii
Co bylo pro vás během pobytu nejsilnějším a nejzajímavějším zážitkem?
„Když na tom byl někdo hodně špatně, místní lidé to vycítili, shromáždili se okolo nemocnice a začali se všichni za člověka modlit. To bylo pro mě velice silné, i když negativně, protože jsem věděla, že to znamená, že už je hodně zle.“
Kamila Blechová, studentka Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, měsíční stáž v Itibu/Keni
„Měli jsme ženu otrávenou organofosfáty, asi v devátém měsíci těhotenství, kterou se nám podařilo zachránit včetně dítěte.“
Radek Hippmann, stomatolog, opakovaně působící v Itibu/Keni
„Zážitků byla spousta. Jeden z nejsilnějších byla rodící pacientka, která během prvního těhotenství potratila, podruhé porodila mrtvé dítě. Nyní čekala dvojčata. Gynekologové provedli příčný císařský řez, obě holčičky se narodily v pořádku. My jsme s anesteziologem nesli v náručí každý jedno dvojče ven z operačního sálu, kde čekalo asi 20 příbuzných, všichni se kolem nás seskupili a začali ohromně jásat a brečet radostí. To bylo to nejsilnější.“
Ivana Patráková, chirurg, 3 týdny v Halabě v Etiopii
Kategorie: Aktuality