Dopis naší dobrovolnice z první linie
Naše dobrovolnice Anička se jako studentka střední zdravotnické školy přihlásila pomáhat do první linie potřebným babičkám a dědečkům v domově pro seniory Máj.👍
Moc si vážíme její odvahy a jsme hrdí na to, jak obětavě a s láskou pomáhá. Přečtěte si, co o tom napsala ona sama.
✉️
Dobrovolnictví ve zdravotnictví. To je v těchto měsících dost aktuální téma, protože díky pandemii COVID-19, jsou zdravotnické zařízení zatížené COVID pozitivními pacienty/klienty. Nemyslím tím, že by byly zatížené pouze nemocnice, ale i domovy pro seniory či léčebny pro dlouhodobě nemocné. Vzhledem k tomu, že COVID se lehce přenáší, došlo i k velkému nakažení zdravotnického personálu, který je pro provoz nezbytný. Tento personál se tedy v aktuální situaci nahrazuje dobrovolníky, kteří obětují svůj čas pro druhé.
Budu se teď vyjadřovat spíše k dobrovolnictví v domově pro seniory. K práci v nemocnici musíte přeci jen mít už větší vzdělání.
Když někomu nabídnete, že by mohl dělat dobrovolníka v takovém zařízení, určitě by Vám nejdříve řekl, že on/ona na to nemá. Doopravdy ale má... Musím říct, že jsem se nejprve taky hodně bála. Bála jsem, že budu vše dělat špatně, nebudu to zvládat nebo mě klienti nebudou mít rádi. Ale to jsou pouze domněnky, kterými se zastrašíte. Musíte se přes ně přenést, já Vám věřím! 😉 Hodně takové lidičky s velkým srdíčkem potřebujeme. Přesně takové lidi, jako jste Vy. Pravda je totiž taková, že personál je za Vás moc rád a je za Vás vděčný.
Když jsem vyplnila formulář pro dobrovolnictví (odkaz níže), nejprve jsem se bála, že se mi opravdu někdo ozve 😊. A ozvali. Když jsem s nimi mluvila po telefonu, celá jsem se třásla a doopravdy jsem se bála něco potvrdit. Bála jsem se úplně zbytečně! Pomáhat mě teď hodně baví a těší. Vždycky odcházím s pocitem, že ta naše zlatíčka mě tam viděla ráda, já jim pomohla a oni se měli dobře. Ten pocit… ten krásný pocit Vám taky moc přeji.
Teď k tomu, jak to vůbec chodí.
Buď se můžete přihlásit pomocí formuláře a ze zařízení Vám sami zavolají nebo můžete zavolat přímo do zařízení, zda někoho nepotřebují. Po telefonu se domluvíte na schůzce a poví Vám, co po vás vše potřebují. Já sama jsem dávala pouze výpis ze zdravotní dokumentace, který Vám proplatí a potvrzení o studiu na zdravotním oboru. Na schůzce podepíšete papíry, vše Vám vysvětlí, dají Vám prostor na otázky a popřípadě provedou vstupní zdravotní prohlídku. Nemusíte se vůbec ničeho bát! Takové formality jsou bohužel nutné, ale personalisti jsou moc příjemní a vstřícní. A pokud možno, hned půjdete na Vaše pracoviště. Tam Vás provede vrchní sestra, ukáže, kde co je a vysvětlí, jak to tam chodí.
Na našem pracovišti v DpS Máj pracujeme ve směnách. Na směně je nás vždycky dostatek, tudíž není třeba se bát, že byste sám něco nezvládl. I kdyby se to stalo, vždy je tam s námi hodná stálá sestřička.
Ptáte se, co vůbec dobrovolník dělá? Provádíme hlavně pečovatelské úkony, ale samozřejmě záleží na vzdělání. Vůbec jedinou podmínkou, kterou by měl dobrovolník mít, je právě to velké vstřícné srdíčko plné lásky, kterou bude projevovat klientům, kteří jsou tam doma.
Vůbec se nebojte přihlásit. Vyplatí se to, opravdu se to vyplatí. Vidět ty úsměvy klientů… když vás chytí za ruku… nebo když vidíte, jak moc se zlepšili… to je nezapomenutelné.
A jestli se bojíte COVIDu... tak nebojte, všechny ochranné pomůcky jsou dostupné a stále se dezinfikuje a uklízí. 😊
Anna Šimůnková, studentka střední zdravotnické školy a dobrovolník ADRA
Kategorie: České Budějovice