Barma/Myanmar - Poválečná obnova v Karenském a Monském státě
Základní informace
Hlavní město: Naypyidaw
Rozloha: 676 578 km²
Počet obyvatel: 53 999 804 (při lidnatosti 77 ob. /km²)
Jazyk: barmština
Náboženství: budhismus 89 %, křesťanství 4 %, islám 4 %
Myanmar, dříve známý jako Barma, je svazem 7 států a 7 oblastí, na jehož území se nachází mnoho různých národů a kultur. Celkově se ve všech z nich mluví asi 90 jazyky, oficiálním jazykem země je barmština. Etničtí Barmánci tvoří cca 65 – 70 % obyvatel a žijí ve střední nížinné části země. Etnické menšiny představují asi třetinu obyvatel a obývají více než polovinu území Barmy/Myanmaru. Země sousedí s Bangladéšem, Indií, Čínou, Laosem (část hranice tvoří řeka Mekong) a Thajskem.
Podstatná část obyvatel země se věnuje práci v zemědělství, pěstování rýže, kukuřice, cukrové třtiny a řadě dalších plodin. Mnoho převážně vesnických rodin se dlouhodobě potýká s problémem, jak zajistit dostatek potravin pro svoji obživu. Velký počet lidí v zemi je negramotných a zoufalá ekonomická situace ukazuje, že mnoho obyvatel stále zůstává bez naděje na zlepšení přístupu k dobrému vzdělávání nebo odpovídající zdravotní péči.
Přestože se lidé v Barmě/Myanmaru oficiálně těší náboženské svobodě, buddhismus, který byl v dřívějších dobách státním náboženstvím, má po celé zemi stále silný vliv. Asi 90 procent populace se hlásí k buddhismu, a po celé zemi stojí přibližně 1 milion buddhistických chrámů.
Území Barmy, jehož rozloha je jen o něco málo větší než Německo nebo Francie, se vyznačuje tropickým klimatem, ve kterém se střídají tři období. V měsících mezi červnem a zářím se vyskytují na jihovýchodním pobřeží tajfuny, které přinášejí silný vítr a vydatné přívalové deště.
Humanitární projekt v Karenském a Monském státě
Naprostá většina humanitární pomoci z celého světa směřovala v posledních letech především do oblasti Delty, která byla v roce 2008 zasažena cyklónem Nargis, který je považován za největší přírodní katastrofu v dějinách země, díky čemuž byla částečně zastíněna kritická situace v dalších oblastech. Poprvé proto bude směřovat humanitární pomoc organizace ADRA do příhraničních oblastí etnických států, zasažených komplexní humanitární krizí.
Země je etnicky velmi rozmanitá, některé z etnik se vyznačují separatistickými tendencemi. Podobně je tomu v případě obyvatelstva Karenského a Monského státu, které je mimořádně silně zasaženo a oslabeno důsledky dlouhodobého ozbrojeného konfliktu mezi Karenskou národní unií (KNU) a vládními jednotkami. Po dlouhých šest desetiletí nebyly naplňovány základní potřeby místních komunit a sociálně-ekonomické podmínky ve venkovských oblastech (jak v post-konfliktních lokalitách, tak v lokalitách pokračujících konfliktů) lze označit za jedny z nejvážnějších v rámci celé země. Na začátku tohoto roku (12. ledna 2012) bylo však dosaženo výchozí dohody o příměří, což organizaci ADRA umožňuje přístup ke komunitám, které byly dříve naprosto nedostupné. Projektové činnosti podpoří počátek dlouhodobého mírového procesu zajištěním nezbytné humanitární pomoci místnímu obyvatelstvu.