Sujon Chowdhori už studuje na internátní škole
Sujonovi je 14 let, chodí do osmé třídy, má rád kriket a jednou by se chtěl stát inženýrem nebo si otevřít obchod s potravinami ve své rodné vesnici. Dětí jako on jsou v Bangladéši statisíce, jen některé z nich však mají možnost chodit do školy, získat vzdělání a splnit si tak v budoucnu své dětské sny.
Sujona přivedl do vesnické školy Bisherkandi v roce 2006 jeho strýc, během prvních let se chlapec naučil číst, psát, počítat a osvojil si základy angličtiny. Dnes je ze Sujona osmák, navštěvuje internátní školu KMMS a doufá, že bude moct dokončit dvanáctou třídu a získat středoškolské vzdělání, bez kterého je obtížné v Bangladéši najít kvalifikovanější práci. Jeho oblíbenými předměty jsou bengálština a matematika.
Když jsme Sujona potkali v roce 2008 poprvé (více viz video-příběh: Chodíme do školy… díky vám!), byl to nebojácný devítiletý kluk, soutěžil s kamarády ve skákání z mostu, uměl vylézt na palmu, chodil na místní vesnickou školu a bydlel se svou pětičlennou rodinou v domku z plechu. Za posledních šest let se toho hodně změnilo. Sujon vyrostl a také dospěl, nyní bydlí a studuje na internátní škole KMMS, kde se děti a mladí lidé učí mimo jiné také praktickým dovednostem. Sujon nejprve vypomáhal ve školní jídelně, protože však měl zkušenosti i s opravou motorů, v současné době se spolu s několika staršími studenty stará o údržbu vodních čerpadel, která se používají mimo jiné k zavlažování školních políček.
Sujonovi rodiče ani jeho starší bratr do školy nikdy nechodili. Všichni jsou proto rádi, že Sujon umí jako jediný číst a psát a zároveň doufají, že až dostuduje, bude schopný rodinu zajistit. Sujon si sám velmi váží šance, kterou chozením do školy dostává: „Jsem moc rád, že můžu chodit od první třídy do školy. Chci vystudovat, abych mohl získat dobrou práci, pomoci své rodině a postarat se o své rodiče.“
V blízkosti vesnice Bisherkandi, kde bydlí přibližně 700 rodin, není kromě několika malých soukromých škol žádná státní škola a Sujon tak může studovat jen díky dlouhodobé finanční podpoře dárce z Prahy, který chlapci hradí školné a ubytování na internátní škole KMMS. Zde kromě Sujona studuje ještě dalších 580 dětí a mladých lidí, z nichž téměř polovinu podporuje organizace ADRA ČR v rámci adresného dárcovství programu BanglaKids. Na škole současně probíhají také dva podpůrné projekty, jejichž cílem je posílit zdraví dětí a schopnost školy být méně závislá na vnější pomoci. Ve spolupráci s ADRA Bangladéš byla v roce 2011 dokončena výstavba čističky, která filtruje vodu z nedalekého rybníka a zajišťuje dostatečné množství pitné vody pro všechny děti, učitele a zaměstnance školy. Prostřednictvím druhého projektu Škole krávy, dětem mléko! získala škola letos deset dojných krav, které znamenají pravidelný přísun mléka a pomáhají tím zpestřit a zkvalitnit jídelníček studentů.
„Vzdělání hraje klíčovou roli v procesu podpory ekonomicky rozvojových zemí. Děti jako Sujon mají v dospělosti mnohem lepší příležitosti než jejichž rodiče, kteří do školy nikdy nechodili, vyjít z bludného kruhu chudoby a najít si kvalifikovanou práci. Investice do vzdělání tedy není pouze investicí do osudu jedince, nýbrž do budoucnosti celého Bangladéše,“ shrnuje filosofii programu BanglaKids koordinátorka Jarmila Szkutová.
Kategorie: BanglaKids