Režisérka Olga Špátová točí film o nemocnici v Itibu
„Cítím radost, že existuje Čech, který svůj um a své srdce věnuje ubohým bezejmenným lidem kdesi na vzdálené straně světa, a že mohu o jeho fascinujícím příběhu natáčet film,“ říká o koordinátorovi nemocnice v keňském Itibu Aleši Bártovi česká dokumentaristka Olga Špátová, která o něm připravuje dokumentární film. ADRA financovala rekonstrukci nemocnice a také její vybavení.
Snímek bude o muži, který v Česku všeho nechal a vydal se na černý kontinent, aby mohl s Adrou uzdravovat lidi. A také o přátelství a spolupráci s mladými českými doktory a mediky z celé České republiky, kteří do Itiba dvakrát ročně jezdí, aby mohli v nelehkých polních podmínkách pomáhat lidem. „Je pro mě silné sledovat jejich upřímné úsilí, setkávat se s pocity štěstí, když uzdraví člověka, ale také s pocity marnosti a beznaděje, když už pomoc nemocnému není v jejich silách,“ říká režisérka.
V klinice Adry, která podle jejích slov působí jako oáza v bouři, se odehrávají radostné i dramatické události. Medici se poprvé v životě starají o své pacienty a prožívají jejich příběhy. Zachraňují lidi od bolestí, které jsou způsobené tropickými nemocemi, závislostmi na drogách a alkoholu nebo kriminálními činy. „Během jediného dne v Itibu se odehraje celý život. Ráno se narodí dítě a v noci zemře dvacetiletá máma několika dětí na AIDS. Mladí lidé tu poprvé v životě asistují při porodu dítěte, poprvé se setkají se smrtí. V jejich tvářích se zračí vše, bolest, smutek, strach, rozrušení, nervozita, ale také nadšení, radost a štěstí,“ líčí své dojmy Špátová, která kamerou zachytila také mladou ženu, která zemřela na komplikace onemocnění AIDS. O pár dnů později přivezli v noci jejího staršího bratra, který je rovněž HIV pozitivní. Nemoc už ho také začala užírat.
Natáčela smrt i slzy štěstí
Dokumentaristce se podařilo také natočit příběh malého chlapce, který je od narození těžce tělesně postižený. „Žil v hliněné chýšce mezi banánovníky a pasoucí se kravkou, od neustálého sezení se mu vytvořily dva otlaky na zadnici. „Naši studenti přišli s myšlenkou, že by bylo skvělé, kdyby pro něj iniciovali sbírku na invalidní vozík. No a zázraky se opravdu dějí a my jsme mohli v Nairobi koupit vozík, který vyhovoval požadavkům na jeho postižení a i terénním podmínkám, kde se bude pohybovat,“ dodává hlavní aktér filmu Aleš Bárta. Filmařka natočila okamžik, kdy čeští medici chlapci vozík předávali. Seběhla se celá vesnice, lidé jim děkovali, mnozí plakali dojetím.
Snímek bude vyprávět nejen o pomoci z Česka, ale také o krásném kraji uprostřed hor a čajových plantáží, o jeho obyvatelích. „Jsou vděční za péči, kterou jim do jejich životů vnáší Aleš se svými přáteli. Bolestné události překonávají místní lidé díky silnému poutu k rodině a všudypřítomné víře v Boha. Přistupují k životu s pokorou, která nám zhýčkaným Evropanům někdy chybí,“ uzavírá režisérka.
Středisko můžete podpořit právě teď:
- zasláním DMS ve tvaru DMS KENA na tel. číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,5 Kč). Při odeslání DMS KENA ROK Vám bude každý měsíc odečtena částka 30 Kč.
- zasláním platby online:
Kategorie: Keňa - Zdravotní středisko Itibo