Přežili tsunami, ale nevědí, co bude dál
Od zemětřesení a následné vlny tsunami v Japonsku uplynul rok. ADRA ČR se stejně jako mnoho dalších organizací také zapojila do pomoci postiženým. Prostředky z finanční sbírky v ČR byly převážně použity na vybavování dočasných příbytků pro ty, kteří přišli o střechu nad hlavou, nebo pro ty, kteří se museli vystěhovat z dvacetikilometrové zóny okolo jaderné elektrárny Fukušima. Změnu však mnozí obyvatelé těchto obydlí snášejí velmi špatně.
Dočasná obydlí byla vybavována nádobím, čisticími prostředky a hygienickými potřebami. V oblastech Watari, Higaši Matsušima a Yamamoto ADRA vybavila 3 588 obydlí a 732 bytů, obdarováno tak bylo 4 320 lidí. Tím ale pomoc rozhodně nekončí.
Dle statistik muselo domovy opustit přes 300 tisíc lidí. Pro mnoho z nich to znamená novou zkoušku – mnozí nemají práci a celý den tráví v nečinnosti. Někteří špatně snáší, že žijí s mnoha dalšími rodinami na relativně malém prostoru. Trápí se otázkami, co bude dál. Vláda deklaruje, že lidé budou moci zůstat v dočasných obydlích dva roky. Co ale bude pak? Lidé, kteří museli být evakuováni z ochranné zóny okolo elektrárny Fukušima, se patrně již nikdy nebudou moci vrátit zpět. Pokud se ale vystěhují mimo prefekturu Fukušima, ztrácí možnost získat finanční pomoc od státu. Otazník visí i nad dalšími oblastmi: Yamamoto je od Fukušimy vzdálené jen 50 kilometrů a vláda i zde dosud nedovolila lidem, aby si začali opravovat své domy. Oblast Yamamoto byla známá jahodovými poli a ovocnými sady, tsunami však většinu polí a sadů zdevastovala. Pouze 10 % farmářů se chce ke své živnosti vrátit.
Psychické rány jsou také velmi hluboké. "Nemohu mluvit o svých traumatech se svými sousedy, bylo by to, jako bychom se bavili o tom, kdo měl více štěstí,” vypovídá jeden z obyvatelů vesnice vzniklé z dočasných příbytků v Yamamoto. ADRA proto spolu s dalšími nevládními organizacemi a městskou správou vybudovala psychosociální rehabilitační centrum, kam lidé mohou docházet na masáže a tradiční japonské koupele nohou. Při této činnosti se mnohdy uvolní tak, že pak jsou snáze schopni mluvit o tom, co prožili. Třináct vyškolených poradců tohoto centra take obchází obyvatele příbytků a zjišťuje jejich potřeby. Nejčastějšími klienty centra jsou senioři, kteří se se změnami hůře vyrovnávají. Centrum i další organizace se snaží lidi povzbudit také organizováním společenských akcí; koncertů, konáním tradičních trhů či oslavou svátku rýžových koláčků (mocha). Na posledně jmenovanou událost ADRA Japonsko koupila rýži tak, aby se do přípravy koláčků mohlo zapojit co nejvíce obyvatel dočasných příbytků.
Školáci, jejichž školy jsou v okolí Fukušimy zavřené, byli rozděleni a dojíždějí do jiných škol, často velmi vzdálených. ADRA na mnoha místech koupila těmto školákům nové učební pomůcky, uniformy či bicykly, aby mohli snáze dojíždět. Pro některé školy dotuje dopravu nebo organizuje dny společné výuky, což často bývají jediné příležitosti, kdy se mohou znovu setkat bývalí spolužáci.
Kategorie: Aktuality