Na vlastní kůži:nahlédněte spolu se Zbyňkem pod pokličku našeho projektu v Libanonu!
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 42 [id_type] => 8 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => 10 [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Novinky [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => novinky [urlfull] => novinky [password] => [poradi] => 24 [hloubka] => 1 [left_node] => 1592 [right_node] => 1593 [id_menu_vertical] => 928 ) )
Main banner

Novinky

Na vlastní kůži:nahlédněte spolu se Zbyňkem pod pokličku našeho projektu v Libanonu!

18.1.2016

Náš kolega Zbyněk Wojkowski se jel podívat, ke komu poputují vaše peníze za naše CD! Libanon jsem navštívil na začátku listopadu 2015, abych zjistil, jaké jsou možnosti naší spolupráce s ADRA Blízký východ. A taky proto, abych se na vlastní oči podíval, kam poputují prostředky vybrané z prodeje benefičního CD „Do Sýrie nejen za pohádkou“. To říká náš kolega Zbyněk – a vy máte teď možnost spolu s ním nahlédnout pod pokličku našeho projektu v Libanonu! Využijte toho!

Libanon je malá země o velikosti Středočeského kraje – ze západu ji obklopuje Středozemní moře a ze severu a východu Sýrie. Libanon byl až do začátku evropské kolonizace součástí Sýrie. Historická a geografická blízkost obou zemí se projevuje nejenom společnou kulturou, podobným složením obyvatel… ale teď i velkým množstvím syrských uprchlíků. Z hlavního města Libanonu (z Bejrútu) je to do Sýrie pouhých 50 km.  

Zbyňku, kolik Syřanů je tedy teď v Libanonu – alespoň zhruba…?


Libanonců jsou asi 4 miliony. A představ si, že počet Syřanů v zemi se odhaduje na více než jeden milion. Každý čtvrtý obyvatel země je tak uprchlík ze Sýrie! To má obrovský vliv na dění v Libanonu, samozřejmě…  Množství Syřanů v zemi absolutně nelze přehlédnout. Můžeš vidět syrské ženy žebrající na ulicích, skupinky mladých mužů, kteří postávají na rozích hlavních ulic a doufají, že si je někdo najme jako levné nádeníky na stavbách. Nebo si všimneš malých dětí, které prodávají žvýkačky na křižovatkách, roznášejí čaj a kávu nebo slouží jako levná pracovní síla – uklízejí v obchodech, garážích a pracují i na stavbách.“

Na to tedy asi musejí reagovat jak Libanonci, tak i jejich vláda – je to tak?

„Řekl bych, že libanonská vláda situaci dost přehlíží. Ve státních školách není pro děti uprchlíků místo. Pro děti syrských uprchlíků je tak škola velký sen. Podle statistik je v Libanonu více syrských dětí, než kolik je libanonských dětí ve státních školách! Posílat děti do soukromých škol si většina Syřanů vůbec nemůže dovolit. Mnozí z nich žijí mimo své domovy už čtyři roky a není výjimkou, že za tu dobu se museli několikrát přestěhovat. V Libanonu nejsou žádné uprchlické tábory, a tak téměř všichni Syřané žijí ve velmi malých bytech. Často i několik rodin musí sdílet jeden pokoj. A co je ještě horší, některým nezbývá nic jiného než žít v rozestavěných domech bez oken, dveří, někdy i beze zdí.“

Hrozí tedy nebezpečí, že z těchto dětí vyrostou lidé, kteří se o sebe v budoucnu bez vzdělání nedokážou postarat. ADRA jim chce pomoci – jak, Zbyňku?  

ADRA reagovala už v roce 2014, kdy pro děti syrských uprchlíků založila školu. V ní se mohou děti zdarma vzdělávat a připravovat se na zápis do státních škol. Libanonská vláda je totiž pod tlakem ze zahraničí nucena navyšovat počet míst ve státních školách. ADRA Centrum se tak snaží překlenout rozdíly v libanonských a syrských učebních osnovách, poskytuje speciální pomoc dětem, které nechodily delší dobu do školy, a těm s psychickými problémy poskytuje odbornou pomoc. Po jednom roce v Centru je většina dětí schopna zapojit se do výuky ve státních školách.“

Kde je ta škola pro syrské děti – jak to tam vypadá?

Škola se nachází v pronajatých prostorách nad státní bankou na hlavní třídě. 120 dětí se tu učí na dvě směny ve čtyřech třídách. Vedle výuky dostanou i svačinu. A to je důležité, protože většina rodin si nemůže dovolit zajistit pro své děti pravidelné jídlo.“

Jak ses v té škole cítil?

„Vždycky mě překvapila pozitivní atmosféra, spokojený výraz učitelů i dětí. Ono to nesmírně kontrastuje s jejich životními příběhy, o nichž jsem se při rozhovorech s učiteli dověděl. Ta škola zaměstnává především syrské učitele, protože ti jinak nemohou v Libanonu legálně pracovat, a navíc – a to je nejdůležitější – právě oni jsou schopni porozumět traumatům, kterými si děti díky válce prošly.

Máš nějaké konkrétní příběhy?

"Třeba učitelka Ani - arménská křesťanka z Alepa - odešla s rodinou ze Sýrie poté, co škola, ve které učila, byla vybombardována a řada učitelů i studentů zahynula v jejích troskách. Podobně i rodiny dětí, se kterými jsem mluvil, odešly až poté, co jejich domovy zničila válka. Většinou se několikrát stěhovali už v Sýrii - podle toho, kde se zrovna bojovalo. Vedle majetku často přišli i o své nejbližší. Po vyslechnutí těchto lidí člověk pochopí, proč škola pro učitele i děti tolik znamená. Po několika letech útrap jsou na místě, kde se jim dostává respektu, lidského zacházení a zároveň mohou uplatnit svůj potenciál a mohou se učit a pracovat beze strachu..."

Je ale jasné, že ani teď to nemají jednoduché - musejí žít v zemi, kde je moc lidí nevítá. Je to tak, Zbyňku?

"Ano, na jedné straně je tu škola, která spojuje Syřany různých náboženství, aby si vzájemně pomáhali. Na straně druhé však většinu Libanonců bez ohledu na rozdílnost náboženského přesvědčení spojuje nevraživost vůči Syřanům. Jedním z důvodů je zkušenost z dob občanské války, kdy byl Libanon okupován syrskými vojsky. A pak – situace v Libanonu obecně vzbuzuje negativní emoce: elektřina funguje jen několik hodin denně, voda z kohoutků teče občas slaná nebo neteče vůbec, parlament už dvaadvacetkrát nebyl schopen zvolit prezidenta… V takových podmínkách se právě Syřané stávají vhodným obětním beránkem. Ne všichni Libanonci se však dívají na Syřany nevraživě."

Ty jsi v Libanonu potkal někoho se vstřícným postojem vůči Syřanům?

"Zářným příkladem je paní Karam, ředitelka školy Adry. Poté, co odešla do důchodu, se rozhodla věnovat svůj volný čas vzdělávání dětí uprchlíků. Jak sama říká, její hlavní motivací je její víra a taky ji ovlivnila i její osobní zkušenost z občanské války v Libanonu. Se svými dětmi totiž také musela utíkat z domova. ADRA Blízký východ kromě vzdělávání poskytuje uprchlíkům v Libanonu i v Sýrii také hmotnou pomoc: potravinové balíčky, hygienické a zdravotnické potřeby nebo zimní oblečení a aktovky se školní výbavou pro děti. V Sýrii ADRA také pomáhá se zazimováním rozbitých či rozestavěných budov, kde žijí vysídlené rodiny. To často znamená dokončit základní instalace, dostavět rozestavěné zdi, provizorně dokončit střechy nebo poskytnout alespoň základní dveře z dřevotřísky a zasklení oken fólií."

Česká ADRA podporuje Syřany v Libanonu díky vám – mrkněte sem:

Lidé z humanitární organizace ADRA si velmi dobře uvědomují, že problémy v jiných zemích přímo ovlivňují dění v Evropě a také v České republice. To dokazuje současná uprchlická krize.

Proto chceme poskytovat pomoc potřebným lidem přímo v zemích, z nichž uprchlíci odcházejí!

Děkujeme, že nás chápete – a že pomáháte s námi!



Kategorie: Libanon - Podpora vzdělávání dětí syrských uprchlíků