Jsme na dně a potřebujeme pomoc. Situace v Bejrútu je horší než za války
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 42 [id_type] => 8 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => 10 [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Novinky [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => novinky [urlfull] => novinky [password] => [poradi] => 24 [hloubka] => 1 [left_node] => 1592 [right_node] => 1593 [id_menu_vertical] => 928 ) )
Main banner

Novinky

Jsme na dně a potřebujeme pomoc. Situace v Bejrútu je horší než za války

10.8.2020

4. srpna došlo v Bejrútu ke katastrofické explozi. Tým ADRA mapuje situaci na místě a poskytuje rodinám a dětem postiženým katastrofou pitnou vodu, potraviny a přístřeší. 

Proč je situace v Libanonu kritická?

Libanon se přitom již delší dobu potýká s vysokou nezaměstnaností a rostoucí chudobou, situaci ještě zhoršila pandemie koronaviru. Výbuch 2 750 tun dusičnanu amonného byl pak poslední ranou, která zemi uvhrla do nevídané krize. O situaci na místě hovoří projektová manažerka Eliane Abikheir z ADRA Libanon, která žije v Bejrútu celý život a zažila tu dvě války. Domnívá se však, že tato země nikdy nebyla v hlubší krizi než nyní.

Nikdy jsem nic podobného nezažila, říká kolegyně z ADRA Libanon

Fotografie z města v troskách působí postapokalyptickým dojmem. Doposud bylo potvrzeno 135 mrtvých a více než 5 000 zraněných. Podle informací ADRA se počet obětí bude pravděpodobně ještě zvyšovat. ADRA je celosvětovou organizací, která pomáhá jak v projektech udržitelného rozvoje, tak v katastrofických situacích, jako je tato. Nyní dělame vše, co je v našich silách přímo v Bejrútu, který se propadl do chaosu.

Kvůli finančním problémům a koronaviru byla kapacita nemocnic v hlavním městě již téměř zcela naplněna, a tak město naprosto nebylo připraveno a vybaveno na podobnou katastrofu. Navíc oblast přístavu, kam do ovzduší pronikaly tisíce tun hnojiva, byla klíčovou křižovatkou pro dovoz do země, včetně důležitého zdravotnického vybavení.

"Exploze zničila dvě z největších a nejdůležitějších nemocnic v zemi. Už tak jsme byli v situaci, kdy zdravotnický personal postrádal potřebné vybavení a léky a kapacita nemocnic byla na hranici udržitelnosti,” říká projektová manažerka Elein. Když městem otřásl výbuch, byla zrovna v kanceláři ADRA se svou kolegyní Jacqueline a pracovala přesčas. V první chvíli se domnívala, že jde o zemětřesení.

"Je mi 65 let a za svůj život jsem zažila mnoho explozí. Ale když jsme uslyšely první výbuch, nechápala jsem, co se děje. Pomyslela jsem si, že to musí být zemětřesení. Za několik vteřin se ozvala ještě hlasitější rána, kolem nás se začalo tříštit sklo a my jsme se vrhly pod stůl. Jacqueline propadla panice a já se modlila k Bohu. Nikdy předtím jsem nic podobného nezažila,” říká Eliane.

Elaine ani Jacqueline se naštěstí nic nestalo, ale Elain ztratila během exploze několik blízkých přátel.
"Dříve jsem žila u přístavu a měla jsem zde spoustu přátel a bývalých sousedů. Ti všichni zemřeli. Je to zdrcující."

Většina lidí se nevzdává, ale nemohou to zvládnout sami

Libanon nyní vyhlásil na dva týdny nouzový stav. Již před výbuchem, který připravil o domov okolo 300 000 lidí, žila téměř polovina obyvatelstva pod hranicí chudoby. Téměř třetina populace byla nezaměstnaná. Situaci opět jen zhoršil koronavirus, kvůli kterému musel být zaveden zákaz vycházení. Obrovské množství lidí se ocitlo bez práce, bez přístřeší a bez peněz. Ti všichni potřebují okamžitou pomoc.

Elein popisuje situaci jako horší než během občanské války, kterou země zažila v sedmdesátých a osmdesátých letech. “Nikdy jsme nebyli tak na dně, jako teď, jak ekonomicky, tak politicky a humanitárně. Ale když jdu po ulici, vidím kolem sebe lidi, kteří si chtějí vzájemně pomáhat, kteří rozdávají vodu a jídlo, kteří se snaží znovu postavit domy nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Jediná pozitivní věc na této krizi je vidět tolik lidí ochotných pomáhat. Je dobré vědět, že nejsme sami.”

Elain sama pomáhá, jak to jen jde. ADRA Libanon je nyní v terénu v Bejrůtu, rozděluje vodu a nezbytné vybavení pro hasiče a další pracovníky. Organizace také pomáhá s postelemi a agregáty, protože většina města je bez elektřiny. Několik týmů ADRA neúnavně pracuje a pomáhá dětem a rodinám s vodou, jídlem a místem na spaní.

“Jsme uprostřed krize a potřebujeme pomoc. Lidé potřebují základní věci, jídlo a vodu, ale také prostředky, aby mohly obnovit své domy a a zajistit si přístřeší. Většina lidí se nevzdává, ale nemohou to zvládnout sami. Je to naprosto výjimečná situace, ” zdůrazňuje Elain.

Přispět na pomoc Libanonu můžete i vy na účet veřejné sbírky 66888866/0300, variabilní symbol 385. Přispět můžete jednoduše také prostřednictvím DMS. Tu je možné poslat v hodnotě 30, 60 nebo 90 korun. DMS ve tvaru "DMS ADRA 30/60/90" pošlete na číslo 87 777. Děkujeme, že pomáháte.

Nebo prostřednictvím platební brány níže. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé.

 

 

 

 

 



Kategorie: Humanitární projekty