Čerstvé zprávy ze Somali
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 42 [id_type] => 8 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => 10 [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Novinky [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => novinky [urlfull] => novinky [password] => [poradi] => 24 [hloubka] => 1 [left_node] => 1592 [right_node] => 1593 [id_menu_vertical] => 928 ) )
Main banner

Novinky

Čerstvé zprávy ze Somali

11.10.2018

Ocitnete-li se ve městě, které leží výše než vrchol Sněžky a bydlí v něm přibližně stejný počet lidí jako v polovině České republiky, leccos vás může překvapit.

Přestože se Addis Abeba nachází uprostřed Afriky, neznamená to, že obléknout si zde po ránu tričko je dobrý nápad. Po příletu do hlavního etiopského města, položeného v nadmořské výšce kolem 2 000 metrů, si na sobě proto zkušeně nechávám lehký svetr, dokud nevyjde slunce a neohřeje okolní vzduch. Již brzy ráno je město dávno na nohou. Není divu – stmívá se tu rychle, místní obyvatelé zde proto svůj den začínají s rozbřeskem.

Na cestu do Afriky, konkrétně do Etiopie, vyrážím s Adrou již poněkolikáté. Tentokrát mám namířeno do regionu Somali, ležícímu v suchém pásmu Sahelu, kde již několik let běží naše projekty bojující proti důsledkům ničivých vln sucha.

Před přesunem do této oblasti, známé jako roh Afriky, se setkávám s kolegy s etiopské Adry a kromě toho také s českým hydrologem, který tu žije. Poté co vyřídím obvyklé administrativní záležitosti spojené s kontrolou našich projektů po finanční stránce vyrážíme společně do terénu.

Let z Addis Abeba do Gode, se zastávkou na půli cesty, trvá něco přes dvě hodiny. Z okénka letadla se zpustošený pás Sahelu mění v docela zajímavou podívanou. Scenérie řek a kopců se z letadla zdají být skoro idylické. Dusivé horko a setkání s místními lidmi, které navštívíme po přistání, mě ale vrací zpět nohama na zem.

Somali, ležící na východě země, už zdaleka není tak vysoko jako Adis Abeba a teploty se zde koncem období sucha běžně vyšplhají i ke čtyřicítce. Déšť, který měl dávno svlažit území, stále nepřichází. Lidé v odlehlejších vesnicích tak rychle ztrácejí zásoby pitné vody, pokud vůbec nějaké měli. To je často nutí pít kontaminovanou vodu. Cholera, která se šíří kontaminovanou vodou, je zde spolu s malárií nejčastějším onemocněním způsobujícím smrt. „V obci Cohle jen v loňském roce zemřelo 140 lidí v důsledku onemocnění cholerou,“ vysvětluje nám obecní zastupitel Mohamed Abulahy.

ADRA v této odlehlé oblasti poskytuje pomoc formou renovace vodních nádrží. Je to jedna z cest, jak snadno zajistit přístup k nezávadné vodě. Na renovacích nezřídka pracují i místní lidé. Není divu, když nápad přišel z jejich strany. Rádi se sami podílejí na realizaci projektu.

Neméně důležitou součástí projektu je také osvěta v oblasti hygieny. ADRA zde organizuje školení, na kterých se zástupci komunity učí jako dohlížet na čistotu suchých záchodů, postavených ve stejných oblastech jako nádrže na vodu.

Po návštěvě Somali a monitoringu realizace projektů, opět navlékám svetr a nastupuji do letadla, které mě odnese zpět do podzimní Prahy. Přístup k pitné vodě – z našeho pohledu naprostá samozřejmost - zde v Etiopii znamená záchranu stovky lidských životů. Třeba budoucích lékařů, stavitelů či učitelů, kteří mohou v komunitě působit tak, aby pomoc ze zahraničí nebyla potřeba.

Vojtěch Marek,

koordinátor zahraničních projektů

Děkujeme všem dárcům, kteří se podílí na pomoci obyvatelům Somali.

Projekt je podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované v zahraničí. 

Darujte obyvatelům Somali přístup k pitné vodě.

 

 

 



Kategorie: Etiopie - Přístup k vodě, sanitaci a hygieně v suchem zasaženém regionu Somali



Fotogalerie