A co vaši rodiče, mají správné informace?
„Ahoj, jsem v obchodě. Co ti mám koupit?“
„Ale ani nic, já zatím všechno mám, kdyžtak až zítra.“
„Dobře, tak mi dej určitě vědět, nakoupím ti, nikam teď nechoď.“
„Jojo já nikam nechodím, nakoupeno máme… Jen zítra si zajdu do té lékárny.“
„Do jaké lékárny?“
„No poslala mi paní doktorka recept SMSkou.“
„Tak mi ho přepošli.“
„No to já neumím tyhle věci.“
„Tak já se tam u vás stavím.“
„Ale co bys chodila, já se ráno projdu, vždyť je to do lékárny kousek.“
„No jasně, ale tam ty teď vůbec nemáš chodit.“
„Prosím tě, vždyť tam nikdo ráno nebude. A v lékárně je všechno takový čisťoučký...“
Slyšíte vaše rodiče? Taky jim nedokážete vysvětlit, že to nejlepší, co teď mohou pro sebe i své okolí udělat, je zůstat doma? Nevzdávejte to. Podle statistik má nákaza nejvíce obětí mezi osobami staršími 70 let a se zdravotními komplikacemi. Právě senioŕi a seniorky se však často v záplavě informací ztrácí nebo jsou z nich vyděšení.
Patří-li vaši rodiče, prarodiče, někdo z blízkých či vzdálenějších známých do této ohrožené skupiny, máme pro vás následující doporučení:
1. Zajímejte se, zda mají senioři správné informace a řídí se bezpečnostními opatřeními, nasměrujte je na důvěryhodné zdroje informací, např. Ministerstvo zdravotnictví, ale i třeba nově vzniklý kanál pro seniory ČT3.
2. Při osobním kontaktu sami užívejte roušky a pokud možno udržujte odstup 2–4 metry.
3. Zdůrazněte závažnost situace a apelujte na dodržování pravidel. Zbytečně ale neděste.
4.Buďte oporou, nabídněte pomoc, často volejte a uklidňujte.
5. Vysvětlete, že osobní styk s vámi či vnoučaty teď musí omezit, to ale neznamená, že nebudete v kontaktu jinak. O to víc si ale můžete psát či volat a i pohádky vnoučatům se dají číst po telefonu.
6. Hledejte nové možnosti kontaktu – nabídněte pomoc s moderními technologiemi, např. "chytrými" telefony, díky kterým budete moci být v užším kontaktu i na dálku.
7. Připojte se k naší výzvě Vzkaz pro babi a dědu (#vzkazprobabiadedu): pošlete rodičům či prarodičum video, email, dopis či vzkaz do schránky, kde jim vlastními slovy vysvětlíte, jak se nyní správně zachovat nebo jim zkrátka jen dáte najevo, že vám na nich záleží a že vám také chybí.
Současná situace je sice vážná, ale při dodržování jednoduchých pravidel je možné se velmi účinně nákaze bránit. Čím více lidí bude tato pravidla dodržovat, tím méně nakažených se u nás objeví a tím hladčeji se s celou epidemií vyrovnáme.
Kategorie: Pomoc při mimořádných událostech