Filipíny - Humanitární pomoc po tajfunu Haiyan
Základní informace
Hlavní město: Manila
Rozloha: 300 076 km2
Počet obyvatel: 100 883 382
Jazyk: angličtina, filipínština (tagalština)
Náboženství: římsko-katolické 80,9 %, islám 5%
Tajfun Haiyan zasáhl v pátek 8. listopadu Filipíny a podle posledních údajů za sebou zanechal 5 560 obětí, 1 757 pohřešovaných a více než 3 a půl milionu lidí bez střechy nad hlavou. Mezinárodní síť organizací ADRA situaci podrobně monitoruje přímo na místě a v tuto chvíli zajišťuje dodávky pitné vody, potravinovou pomoc a provizorní přístřešky. Dále se podílí na obnově vodních zdrojů a distribuci desinfekčních tablet a hygienických potřeb.
Do pomoci se zapojila i ADRA ČR, která ze svého pohotovostního fondu okamžitě uvolnila 100 000 korun a otevřela veřejnou sbírku.
Téměř 5000 rodin již od organizace ADRA obdrželo potravinovou pomoc v hodnotě 55 tisíc dolarů. ADRA od listopadu rozdala 2 tisíce hygienických sad (kanystr, mýdlo, kartáčky na zuby, ručníky aj.) a zprovoznila 7 čističek vod, ze kterých odebírá vodu zhruba 50 tisíc obyvatel, postavila 16 latrín a buduje další studny. Spolu se zdravotníky z nemocnice v Estancii vyšetřila skoro 1500 žen a dětí a podala jim výživové doplňky.
Tajfun Haiyan je považován za nejsilnější cyklon, který kdy zasáhl pevninu. Podle odhadů si na Filipínách vyžádal 10 000 obětí. Většina postižených oblastí se ocitla bez dodávky elektřiny a nefungují ani mobilní sítě a internet.
ADRA Filipínám pomohla i v minulosti
ADRA poskytuje okamžitou humanitární pomoc při mimořádných událostech, jako jsou povodně, zemětřesení nebo tsunami, již více než 60 let. ADRA ČR se zapojuje do pomoci v zahraničí od roku 1992. V roce 2012 přispěli Češi prostřednictvím ADRA ČR 5000 USD na pomoc po cyklonu Washi, který zemi zasáhl Filipíny v prosinci roku 2011.
ADRA v lednu plánuje program na obnovu rybářství na ostrově Panai
„V tuto chvíli posílá ADRA od dárců z celého světa na Filipíny zhruba milion dolarů, z toho sto tisíc je od dárců z Česka. Češi tak pomohou zhruba dvěma stovkám rodin. Jejich peníze poslouží na stavbu nebo na opravu zhruba padesáti lodí a stovky rybářských sítí. ADRA chce nejen financovat opravu a výstavbu lodí, ale také do oblasti přivést školitele, kteří naučí místní rybáře vyrábět laminátové čluny, které jsou trvanlivější a odolnější. Program pamatuje také na ženy a jejich svízelnou situaci. „Mimořádně poskytneme podporu ženám formou cash for work. Je to způsob finanční pomoci, kdy lidé dostanou peníze za práci, která je spojená s aktivitou přímo po katastrofě. Ženy budou takto opravovat rybářské sítě,“ vysvětluje ředitel ADRA ČR Michal Čančík.