Etiopie - Obnova studen v regionu Somali
Základní informace
Hlavní město: Addis Ababa
Rozloha: 1 127 127 km2
Počet obyvatel: 102 374 044
Jazyk: angličtina, amharština
Náboženství: křesťanství 43,5 %, sunnitský islám 33,9 %, protestantství 18,6 %, tradiční africká náboženství 2,6 %
Země tzv. „afrického rohu“, kam patří i Etiopie, čelí následkům klimatických změn. Etiopie trpí nejhoršími suchy za posledních 30 let – dešťové sezóny jsou výrazně kratší, ale i intenzivnější. Následky jsou sucha a vyprahlá půda, která nemůže vstřebat vodu z krátkých, ale prudkých dešťů přicházejících velmi zřídka. V některých oblastech nebyly dešťové přeháňky velmi dlouhou dobu a sucho má ničivé následky. V celé zemi nemá 9 milionů lidí přístup k pitné vodě. Co to znamená?
Ženy musí vodu přinášet z řek, či dalších zdrojů. Nejenže musí jít hodiny v nehostinném terénu, voda z nekrytých vodních zdrojů je také zdrojem nemocí. Bakterie, která způsobila onemocnění, se často nezjistí, možnosti lékařského ošetření jsou velmi omezené (nejběžnější je však cholera). Následky jsou ale jasné. Průjmy a následná dehydratace způsobují smrt zejména těm nejslabším – dětem, kojícím ženám a starším lidem.
ADRA za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí a dárců působí na východě země, v regionu Somali, který je jedním z nejhůře postižených regionů. Tento region je tradičně pastevecký. Stádo dobytka je rozdíl mezi možností zabezpečit svou rodinu a chudobou, dokonce až smrtí. V roce 2017 počítají statistiky na 2 miliony mrtvých kusů dobytka, které pošly kvůli nedostatku vody. Ze soběstačných komunit se tak stali vnitřní přesídlenci, kteří živoří v improvizovaných táborech. Tito lidé následně trpí nedostatkem pitné vody, ale i dalšími souvisejícími problémy jako je podvýživa. Chudoba, do které se díky úhynu dobytka dostali, jim nedovoluje pokrýt základní potřeby rodin.
Na základě dohody s místními komunitami bylo i jejich přičeněním opraveno 10 studen, které nyní slouží pro tisíce lidí. Co se změnilo v jejich životech?
Ženy z komunit v tom mají jasno. Od té doby, co je studna opravena jsou jejich životy jiné. Nikdo nechce mluvit o tom, jak se měly před ničivými suchy, kdy vlastnily desítky až stovky kusů dobytka. Teď jim jen záleží na tom, aby udržely své děti při životě. Základem je nezávadná voda. Na otázku, co je v komunitě potřeba nadále, ženy odpovídají jasně – chtějí, aby byly jejich děti v bezpečí a také se zase postavit na vlastní nohy.
Každá studna slouží pro 200 až 500 rodin, přičemž speciální žlaby dovolují i napájení pro dobytek. Aby studny fungovaly dlouhou dobu, je každá z nich spravována pětičlennou komisí. Tato komise vodních zdrojů je složena z dvou žen a tří mužů. Po vyškolení se komise stará o stav opravených studen a jejich ochranu.
Fotogalerie
Novinky
-
18/09/2017
- ADRA Běh po čtvrté!