Barma/Myanmar - Zajištění okamžitého přístupu k základní zdravotní péči v postkonfliktních zónách jihovýchodní Barmy
Základní informace
Hlavní město: Naypyidaw
Rozloha: 676 578 km²
Počet obyvatel: 53 999 804
Jazyk: barmština
Náboženství: budhismus 89 %, křesťanství 4 %, islám 4 %
Velká část jihovýchodní Barmy je ve stavu dlouhodobé krize způsobené dopady občanské války a porušováním základních lidských práv místních obyvatel. Každý čtvrtý občan Barmy žije pod hranicí chudoby, přičemž 84 % chudých lidí žije na venkově. Podle údajů z roku 2010 trpí 41 % dětí ve věku do pěti let podvýživou.
Do zdravotnictví vláda dlouhodobě neinvestuje dostatek financí. 60 % úmrtí dětí do 5 let je způsobeno nemocemi, kterým lze za normální situace předcházet nebo je léčit. Ztráty na životech by byly ovšem ještě mnohem znatelnější, pokud by v Barmě nepracovala komunitní zdravotnická střediska. Ta poskytují v těchto oblastech jediné dostupné zdravotnické ošetření a základní preventivní péči.
ADRA ČR ve spolupráci s místní organizací ADRA Myanmar podpořila v letech 2012 - 2013 celkem 12 zdravotnických středisek v oblastech Hlaingwe a Myawaddy, v roce 2014 zahájila podporu pro dalších 8 klinik.
V oblasti bývalých konfliktních zón Karenského a Monského státu pracují komunitní zdravotnická střediska, založená pod kontrolou povstaleckých skupin a udržovaná lokálními organizacemi i místními lidmi. Střediskům ale chybí základní vybavení, zásoby léků i odborné kapacity. Protože v těchto oblastech nefunguje systém státní zdravotní péče, střediska musí spoléhat sama na sebe. Tyto komunitní kliniky poskytují ve složitých podmínkách zdravotní péči místním obyvatelům, vnitřně přesídleným lidem i navrátilcům z uprchlických táborů.
ADRA takto podporuje již 20 zdravotnických středisek v oblastech Hlaingwe a Myawaddy nejzákladnějším vybavením (antibiotiky, léky proti průjmům, antimalariky, vitamíny, antacidy, analgetiky, mastmi, obvazovými a krycími pomůckami), dodá základní chirurgický materiál, laboratorní a testovací sady na malárii a žloutenku typu B. Vybavení je nakupováno na míru každé jednotlivé klinice ve spolupráci s týmem ADRA a komunitními zdravotníky, kteří zde pracují.
V roce 2014 se ADRA zaměřila zejména na zajištění základní péče o matku a dítě, v několika střediscích byly navíc postaveny latríny.
Všichni zdravotníci, kteří na klinikách působí, procházejí tréninkem v základní zdravotní péči, hygieně a sanitačních technikách, v základech první pomoci či porodnictví a péči o matky a děti. Výcvik zajišťuje lékařský personál z Christian Leprosy Hospital v Mawlamyine, kde se již konalo školení komunitních zdravotníků v rámci humanitárního projektu v minulých letech. Po absolvování tréninku budou zdravotníci sami schopni léčit méně komplikované případy se zaměřením na prevenci a provádět základní osvětu a školení o zdraví a hygieně ve svých komunitách.
Každé středisko má přibližně 5-6 pracovníků, kteří pracují převážně jako dobrovolníci z místních vesnic. Všichni komunitní zdravotníci obdrží také finanční příspěvek na podporu jejich činnosti.
Projekt, který byl zahájen v květnu 2014, staví na zkušenostech z předcházejících projektů v této oblasti. ADRA chce kliniky nejen podporovat v jejich akutních potřebách, ale přispět ke tvorbě strategie, která by zkoordinovala zdravotnictví v thajském pohraniční se státním zdravotnickým systémem.
V roce 2015 probíhá již třetí pokračování projektu navazující na předchozí úspěšné aktivity, konkrétně se jedná o školení místních komunitních zdravotnických pracovníků a zásobování klinik léky a materiálem.
Během roku bude proškoleno 30 komunitních zdravotnických pracovníků, z toho alespoň 60 % budou ženy. Proškolení zdravotníci projdou 6měsíčním intenzivním kurzem, po kterém budou moci poskytovat základní zdravotnickou péči ve 30 komunitních klinikách v odlehlých oblastech jihovýchodní Barmy. Pod těchto 30 klinik spadá více než 100 000 místních obyvatel, pro které jsou tyto kliniky nejdostupnějších zdrojem lékařského ošetření. 8 vybraných komunitních klinik bude zásobeno léky a zdravotnickým materiálem, díky čemuž bude mít více než 36 000 obyvatel okolních spádových vesnic přístup k lepší zdravotní péči.
Projekty byly podpořeny z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci humanitární pomoci poskytované v zahraničí.
Fotogalerie
Novinky
-
27/01/2014
- Cesta na kliniku: džunglí a po pás ve vodě