Minulé ročníky
Nejvýraznější aktivitou projektu "Hrdinové mezi námi" je Cena Michala Velíška. Jeho součástí je též odborný seminář a příp. další akce (anketa, malování žáků ZŠ apod.).
Seminář je určen pro širokou odbornou i laickou veřejnost, ale je vhodný též pro VŠ a VOŠ studenty společenských věd a příp. pro maturanty. Seminář je zdarma a jeho účastníci obdrží materiály vztahující se k diskutovanému tématu. Koná se dopoledne před slavnostním programem.
Od roku 2014 má seminář též svou dětskou sekci, které se účastní nejmladší hrdinové - děti do 15 let nominované na Cenu Michala Velíška v daném roce. Pod vedením odborných lektorů debatují na stejné téma jako účastníci v hlavním sále.
Projekt "Hrdinové mezi námi" je uzavírán na podzim slavnostním vyhlášením držitele Ceny Michala Velíška v reprezentačních sálech Rezidence primátora v Praze. Sváteční atmosféru dotváří hudební doprovod mladých muzikantů z pražského hudebního gymnázia GMHS. Slavnost moderuje Mgr. Pavel Ryjáček.
V letech 2016 až 2019 semináře odborně a organizačně připravovali Vítězslav Vurst, BTh., a PhDr. Eva Biedermannová; moderoval a diskuze vedl Ing. Vladimír Kroc.
- 6. listopadu 2019 proběhl 14. seminář na téma "Odvaha být jiný", kde se svými názory na hrdinství vystoupili: Jan Sokol, Tomáš Macků, Robert Sedláček a Václav Jůza.
- 31. října 2018 se konal 13. seminář na téma "Proměny hrdinství", při němž jsme se podívali na proměny hrdinských činů za celé období existence Ceny Michala Velíška s hosty: Marek Preiss, Mikuláš Kroupa, Zbigniew J. Czendlik a Vítězslav Vurst.
- 8. listopadu 2017 se uskutečnil seminář Hrdinství jako každodenní aktivní postoj, na němž vystoupili: Tim Postovit, Václav Klaus ml., Pavel Ruml, Jan Urban a další hosté.
- 8. listopadu 2016 proběhl seminář na téma Strach, na němž promluvili: Daniela Vodáčková, Jiřina Šiklová, Jan Trachta a Vlastimil Venclík.
V letech 2006 až 2015 všechny semináře organizovala, odborně vedla a moderovala paní PhDr. Bohumila Baštecká, PhD. (klinická psycholožka, praxe v sociálních službách, vzdělávání v oblasti psychosociální krizové pomoci po katastrofách, supervize, hodnotové poradenství aj. Učí na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy). Během deseti let na seminářích vystoupili:
- 17. října 2006 se uskutečnil první seminář s názvem Učíme se chránit sebe a druhé a panelová diskuse na téma Odvaha a rozum aneb Jaké ctnosti podporuje naše právní prostředí a veřejné mínění, v níž vystoupili: Martin Kloubek, John Bok, Jan Ženatý, František Bublan, Miroslav Bubeník, Vladimír Šutera a Štěpán Vymětal.
- 12. prosince 2007 - Odvaha bránit druhé: „geneticky zakódováno, výchovou vštípeno” aneb Vychováváme k odvaze: Marek Špinka, Anna Pekárková, Petr Kadlec, Josef Klíma, Jiří Drejnar, Jan Kozler a Miroslav Vaňura.
- 10. prosince 2008 - Jak se rodí hrdina: Michal Kolář, Pavel Říčan, Martin Skála, Hana Slobodová (a Dana Marková), Jiřina Šiklová a Pavel Štingl.
- 9. prosince 2009 - Namísto práva zlo: Jan Dušek, Martin Kloubek, Jan Kranát, Karol Sidon a Jaromír Štětina.
- 16. prosince 2010 - Odvaha na každý den: Ondřej Fischer, Terezie Hurychová, Naděžda Pelcová, Jiřina Šiklová a Karel Šimr.
- 15. prosince 2011 - Odvaha vytrvat aneb Roky po události: Viktor Ber, Fedor Gál, Radek Kříž, Dagmar Lieblová a Marie Valečková.
- 6. prosince 2012 - Odvaha svědčit: Lubomír Janků, Pavel Ruml, Joža Spurný, Jan Štefan a Eliška Žemličková.
- 9. prosince 2013 - Odvaha soudit: Anna Šabatová, Tomáš Němeček, Libor Vávra, Petr Sláma a Jan Hamr.
- 3. prosince 2014 - Jak čelit nejednoznačnosti (školy a násilná smrt): Oleg Alborov, Hana Čápová, Bára Divišová, Martin Jániš, Luděk Marhoul, Martin Šolc a Vítězslav Vurst
- 2. prosince 2015 - Odvaha odpustit: Petr Jandejsek, Andrea Matoušková, Dagmar Švédová, Tomáš Mlýnek a Pavel Štingl.