Výchova k dobrovolnictví
Každé poznání vychází ze srdce, každé vzdělání ze života.
Christian Friedrich Hebbel
Úcta k druhému člověku, respekt, spolupráce, podpora, pomoc a dobrovolnictví. V Dobrovolnickém centru ADRA se snažíme, aby znalost významu těchto slov šel ruku v ruce s nabytými znalostmi a vědomostmi malých školáků a předškoláků. Ceníme si spolupráce s mateřskými a základními školami ve Frýdku-Místku a okolí, které se rozhodly spolupracovat s DC ADRA při seznamování dětí s dobrovolnictvím, činností dobrovolnického centra a s dobrovolnou mezilidskou pomocí obecně.
Naším cílem je představovat dětem dobrovolnictví jako zajímavý životní styl, který pozitivně ovlivní nejen jejich život, ale také životy lidí, s nimiž se potkají. Děti se během setkání s dobrovolníky a zaměstnanci DC ADRA dozvídají, jak se i oni mohou stát malými dobrovolníky.
V rámci prvního setkání dětem představujeme DC ADRA a dobrovolnickou činnost. Děti mají možnost na praktickém příkladu vyzkoušet, jak si říct o pomoc, jak pomoc nabídnout. Na fotkách společně rozpoznáváme, kdo je dobrovolník, a jak v jednotlivých zařízeních pomáhá. Dětem je nabídnuta možnost být malým dobrovolníkem zapojením se do akce „Víčka pro Lukáška“. Na závěr prvního setkání si děti vyrobí malé dobrovolníčky na památku.
V rámci dalších setkání nabízíme tyto programy:
- „Svět babiček a dědečků“ aneb dobrovolnictví v domovech pro seniory
- Zahajujeme krátkou scénkou s loutkami babičkou a dědečkem, kde děti získají představu o tom, jaká specifika má pozdní stáří – ubývá zdraví, síla, přibývá samoty a nemohoucnosti.
- Diskuse – jak pomáhají babičce a dědečkovi maminka s tatínkem? Mají čas si s nimi povídat? A co když někdo neměl děti nebo je má hodně daleko? Kdo si s ním sedne a popovídá?
- Představíme dětem dobrovolníka jako toho, kdo přichází za osamělými seniory a má čas si s nimi povídat. Doplněno fotografiemi z praxe.
- „Každý potřebuje kamaráda“ aneb dobrovolník je kamarád do nepohody
- Jak žijí svůj život lidé se zdravotním postižením a jak jim mohou být užiteční dobrovolníci?
- Dobrovolník funguje jako kamarád pro osamělého, potřebného, starého nebo postiženého člověka, který má z různých důvodů problém se získáním kamarádů přirozenou cestou.
- Program je doplněn fotografiemi dobrovolníků, příběhy skutečných lidí a aktivitami ve dvojicích. Je veden tak, aby si žáci měli možnosti uvědomit, že také oni mohou být kamarády do nepohody.
- „Dobrovolník - člověk dobré vůle“
- Cílem projektu je nadchnout děti pro nezištnou pomoc člověka člověku, která baví i toho, kdo pomáhá i toho, kdo je příjemcem.
- Realizován je v hodinách výtvarné výchovy, kde děti vytvářejí dárek pro dobrovolníky, jež jim bude předán u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků jako vyjádření úcty k jejich službě – jde zarámovaný otisk dětských ručiček ve tvaru srdce.
- Motto - Dávám k dispozici svoje ruce i svoje srdce.
Vyvrcholením projektu může být pasování každého z dětí na Člověka dobré vůle, které probíhá v každé třídě jako třídní slavnost za účasti rodičů.
Kontaktní osobou pro tento program je Bc. Alice Šavrdová. mobil: 731 129 131
E-mail: alice.savrdova@adra.cz