Ve Snídani s Novou opět o Ceně Michala Velíška
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 48 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Nadace ADRA [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => 1 [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => nadace-adra [urlfull] => nadace-adra [password] => [poradi] => 7 [hloubka] => 1 [left_node] => 1268 [right_node] => 1369 [id_menu_vertical] => ) )
Nadace ADRA
Main banner

Nadace ADRA

 

Veřejná sbírka

,,Pomáhat může každý"

57333375/0300

 

Darovat online

 

 

Podpora projektů

 8800088/0300

 

 

Partneři

Ve Snídani s Novou opět o Ceně Michala Velíška

19.10.2021

Televize Nova zařadila do svého ranního pořadu další dva rozhovory o Ceně Michala Velíška. Hovořily v nich Eliška Sommerová a Barbora Divišová. Obě jsou též členkami výboru, který posuzuje nominace tohoto morálního ocenění.

V prvním povídání (14.10.) přiblížila Eliška Sommerová, které se před 17 lety zastal Michal Velíšek, a zaplatil za to svým životem, jak a kdy se s tímto tragickým prožitkem vyrovnala. Hovořila otevřeně o tom, jak jí to ovlivnilo další život a jaké to je žít „darovaný život“.

Ve druhém rozhovoru (19.10.) Bára Divišová, reportérka Tv Nova, která jedenáct let natáčí reportáže o Ceně Michala Velíška pro publicistický pořad Střepiny, hovořila, jak je profesně i lidsky náročné a citlivé natáčet rozhovory se zachránci, obětmi či jejich rodinami.

V rozhovorech s nimi vystoupili též odborníci – psychologové, Š. Vymětal a D. Drahovzalová, kteří spolupracují se složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Děkujeme Televizi Nova, že téma pomoci bližnímu, který se ocitl v nesnázích, znovu zařadila do svého programu.

Pro práci nominačního výboru je zásadní spolupráce se složkami IZS. Všechny příběhy, které jsou nominovány na Cenu, se totiž pečlivě posuzují. Nejprve je to statut Ceny. To znamená, zda je zachránce neprofesionál, kdy a kde k události došlo atd. Pak je to ověření, zda se vše seběhlo přesně tak, jak je popsáno, čili pravdivost a úplnost příběhů. K tomu se vyjadřují hasiči, záchranáři nebo policisté, kteří u toho kterého příběhu zasahovali. Výbor po diskuzi určí hlasováním přibližně osm nominací do širšího finále. Tyto příběhy znovu posoudí příslušná složka IZS, zjišťují se kontakty na zachránce a ti se vyjadřují k tomu, zda nominaci přijímají. Poté výbor opět hlasováním určí z nich tři příběhy, o kterých se natočí reportáž pro Střepiny. Následuje týdenní online hlasování veřejnosti, jež tak vyjádří názor, který příběh je nejsilnější. Cena Michala Velíška každoročně vrcholí na podzim slavností v Primátorské rezidenci, kde jsou představeni všichni tři finalisté a vyhlášeno jméno držitele hlavní ceny. Ten převezme skleněného anděla a následující den v pořadu Snídaně s Novou s ním proběhne rozhovor.

 

 Kategorie: Nadace ADRA