Rozhodněte, kdo převezme Cenu Michala Velíška
ADRA Česká republika

ADRA Česká republika

Array ( [0] => stdClass Object ( [id_category] => 48 [id_type] => 0 [id_alias_category] => [id_podstromu] => [id_parent_category] => 1 [id_document] => [id_root_node] => 1 [id_modul] => [id_user] => 3 [id_layout] => [title] => Nadace ADRA [is_container] => [is_prefered] => [is_hide_column] => [is_perex] => 1 [is_private] => [is_deleted] => [address] => [url] => nadace-adra [urlfull] => nadace-adra [password] => [poradi] => 7 [hloubka] => 1 [left_node] => 1268 [right_node] => 1369 [id_menu_vertical] => ) )
Nadace ADRA
Main banner

Nadace ADRA

 

Veřejná sbírka

,,Pomáhat může každý"

57333375/0300

 

Darovat online

 

 

Podpora projektů

 8800088/0300

 

 

Partneři

Rozhodněte, kdo převezme Cenu Michala Velíška

25.10.2021

Nadace ADRA a Televize Nova vyhlašují již šestnáct let vždy 13. září Cenu Michala Velíška. V tento den byl v roce 2005 na Karlově náměstí v Praze zastřelen střihač TV Nova jakýmsi mladým mužem za to, že se zastal neznámé dívky, kterou tento muž obtěžoval. Jeho čin a jméno tak daly vzniknout tomuto morálnímu ocenění pro neprofesionály.

Letošní tři příběhy byly představeny Televizí Nova 24. října 2021 tradičně v pořadu Střepiny:

Miroslav Fenik in memoriam

V obci Ohrazenice na Příbramsku došlo 19. prosince 2020 k tragédii. 32letý Miroslav Fenik s manželkou Karolínou a 2letým Mirečkem spali v podkroví rodinného domku. Uprostřed noci Miroslava vzbudil kouř a horko. Na nic nečekal. Probudil ženu a běžel do vedlejšího pokoje pro jejich syna. Vlastním oblečením ho chránil a vrátil se s ním do ložnice. Požár, který se šířil z přízemí, rychle nabíral na síle. Popálená Karolína se mezitím dostala oknem na střechu, kam jí manžel podal synka. V náručí s ním se okamžitým skokem zachránila. Do boje s ohněm a do pomoci Miroslavovi se obětavě zapojili též jeho otec a mladší bratr. Marně. Až hasiči našli jeho tělo zaklíněné pod oknem v podkroví. Přes veškerou snahu zdravotníků se ho již nepodařilo oživit. Karolína byla dlouho hospitalizovaná na popáleninovém oddělení. Mireček, který se nadýchal nebezpečného kouře, musel být odvezen do nemocnice. Oba příbuzní utrpěli popáleniny a řezné rány od skla, kvůli kterým museli být též transportováni do nemocnice.

 Antonín Červenák

V Mikulově 30. listopadu 2020 před polednem ve vestibulu činžovního domu nečekaně a bezdůvodně zaútočil americký stafordský teriér na 73letého muže. Pes seniora, který zde bydlel, velmi vážně zranil na rukách, krku, obličeji i hlavě. Pes pokousal na rukou též ženu, která ho měla v době incidentu na starosti, a snažila se mu marně v útoku na muže bránit (šlo o partnerku majitele psa). Fatální konec naštěstí odvrátil bleskurychlou reakcí 41letý Antonín Červenák, další obyvatel domu. Vyběhl ze svého bytu a holýma rukama se neohroženě postavil rozzuřenému psu. Uklidnil ho a odvedl do bytu jeho majitele. Přivolaná hlídka městské policie tak již proti psovi nemusela zasáhnout. Oba zranění podstoupili ošetření v nemocnici. Pan Červenák vyvázl bez zranění, ale senior má na hlavě trvalé následky. Majitel psa při následném řešení tohoto incidentu s policií příkladně a odpovědně spolupracoval. Po neúspěšných pokusech o převýchovu byl však pes na radu odborníků nakonec utracen.

Václav Parlásek

Na silně frekventované silnici Karlovy Vary - Plzeň nedaleko obce Chotíkov se stala v pozdní odpoledne 20. února 2021 vážná dopravní nehoda. Za autem se dvěma mladíky jel motorkář. Když začal jejich vůz předjíždět, dostal se do střetu s protijedoucím osobním autem. To jelo v silném šeru bez světel a nebylo vůbec vidět. Ozvala se rána. Tělo motorkáře přeletělo přes auto mladíků a dopadlo do příkopu. Odlétající kusy z havarovaného stroje poškodily další dvě přijíždějící vozidla. Mladíci okamžitě zastavili a běželi bezvládně ležícímu muži na pomoc. Zavolali záchranku a 17letý Václav Parlásek se věnoval těžce zraněnému. Díky svým znalostem a podle pokynů operátorky zaškrtil silně krvácející nohu, která visela pouze na šlachách. Záchranu asi 40letého motorkáře navíc komplikovalo mladíkům bezohledné chování některých kolemjedoucích řidičů. Václav se těžce zraněnému muži věnoval až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému. Podle vyjádření lékařů student svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži zachránil život.

Online hlasování trvá týden a bude ukončeno o půlnoci 31. října 2021. Prosíme, věnujte mu pozornost. Jméno letošního držitele bude slavnostně zveřejněno 4. listopadu odpoledne.

Děkujeme, že se zapojíte do hlasování a podpoříte tak ty, kteří si díky své rozhodnosti a statečnému jednání zaslouží naši úctu a poděkování.Kategorie: Nadace ADRA